Sunday, 29 May, 2022
Τελευταίες Ειδήσεις

1ο Φεστιβάλ εφηβικών ομάδων Θεσσαλονίκης

Το Κέντρο Πολιτισμού της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας και η Εταιρεία Θεάτρου αντίqρηση διοργανώνουν, με την υποστήριξη του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης

το 1o Φεστιβάλ Εφηβικών Θεατρικών Ομάδων Θεσσαλονίκης «U_th festival»  στο Θέατρο Ολύμπιον με Ελεύθερη Είσοδο.

Δεκαεννιά φορείς της πόλης μας που δραστηριοποιούνται θεατρικά με ομάδες εφήβων θα ανέβουν στη σκηνή του ΟΛΥΜΠΙΟΝ στις 9-10 και 16-17 Απριλίου, για να παρουσιάσουν τη δουλειά τους. 19 θεατρικές ομάδες εφήβων θα συναντηθούν με σκοπό να συνομιλήσουν καλλιτεχνικά σ΄ ένα κλίμα δημιουργίας και εξωστρέφειας στο δικό τους Φεστιβάλ: το «U_th festival»

Ιδιαίτερη νότα στο Φεστιβάλ θα δώσουν θεατρικές ομάδες από σχολεία της Ιταλίας, της Γαλλίας, της Ισπανίας και της Πολωνίας που φιλοξενούνται στην πόλη μας και θα παρουσιάσουν το έργο τους. (κατά την είσοδο απαιτείται πιστοποιητικό εμβολιασμού ή νόσησης και επίδειξη αστυνομικής ταυτότητας)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΦΕΣΤΙΒΑΛ

Σάββατο 9/4

11:30-12:00 Τελετή έναρξης

12:00-14:00  Εταιρεία Θεάτρου αντίqρηση

«Αγαπητέ Θεέ» του Eric Emmanuel Schmitt, σε διασκευή Ν. Μαραγκόπουλου-Δ. Χουρναζίδου (70’)

Υπεύθυνοι ομάδας: Νικόλας Μαραγκόπουλος, Δομνίκη Χουρναζίδου

14:00-16:00  Θεατρικός όμιλος 1ου Γυμνασίου Πυλαίας, «Το φιόρο του Λεβάντε» του Γρ. Ξενόπουλου (70’). Υπεύθυνη ομάδας: Σοφία Σπυροπούλου. Υποστηρικτική ομάδα: Μαρία Βρέζα, Μαρία Παρασίδου, Ανδρονίκη Τσαϊρέλη.

16:00-18:00  Εργαστήρι Εφηβικού Θεάτρου, Κήπος «Μαζί μόνο» του Β. Κυριακού και της εφηβικής ομάδας ταξιδευτές Ηλιούπολης 2012 (40’). Υπεύθυνος ομάδας: Θανάσης Μεγαλόπουλος

18:00-20:00  Θεατρικός όμιλος 2ου ΓΕΛ Αμπελοκήπων, #MiaMeraXwris της Εύας Βαμβακά-Οικονόμου (60’). Υπεύθυνη ομάδας: Μαρία Τρυφωνίδου, Κατερίνα Αγγίσταλη

20:00-22:00  Θεατρικός όμιλος του Πειραματικού Λυκείου Πανεπιστημίου Μακεδονίας, «Ιστορίες για όλους», 3 μονόπρακτα του Άντον Τσέχωφ (Ο επισκέπτης, Η παραμονή της δίκης, Έργο τέχνης) (60’) Υπεύθυνη ομάδας: Έλλη Ιωαννίδου

Κυριακή 10/4

12:00-14:00 Θεατρικός όμιλος του 2ου Πρότυπου Λυκείου Θεσσαλονίκης «Λευκός Πύργος»

«Λοκαντιέρα» του  Κ. Γκολντόνι (70’) σε διασκευή Ελένης Μερκενίδου. Υπεύθυνοι ομάδας: Μαριαλένα Στεργίου, Τάσσα Μπιτσάνη, Τατιάνα Βαφειάδου

14:00-16:00 Όμιλος θεάτρου «Ματωμένα χώματα» του Πειραματικού Σχολείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (Γυμνάσιο-Λύκειο)

«Ματωμένα χώματα» της Δ. Σωτηρίου σε διασκευή Ζ. Παπαπαρασκευά (50’). Υπεύθυνοι ομάδας: Ζουμπούλης Παπαπαρασκευάς , Ευγενία Ποθητού

16:00-18:00 Όμιλος θεάτρου-performance Πειραματικού Σχολείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (Π.Σ.Π.Θ., Γυμνάσιο-Λύκειο)

«Κόκκινος ο μανδύας σου»-δίγλωσση ποιητική σύνθεση (Κ. Αδαλόγλου, Ευριπίδης, Χλ. Κουτσουμπέλη, Σοφοκλής, Όμηρος) της Α. Μυλωνά (45’). Υπεύθυνοι ομάδας: Κορίνα Μαλιαρά, Αλεξάνδρα Μυλωνά

18:00-20:00 Θεατρικός όμιλος 2ου ΓΕΛ Ωραιοκάστρου, «Ευμενίδες» του Αισχύλου (60’). Υπεύθυνοι ομάδας: Γεώργιος Χατζηγεωργίου, Ευφροσύνη Κατσιούλη, Φανή Χατζηχαριστού

20:00-22:00 Erasmus group Sui palchi di scuola (30’). Ομάδα παιδιών από σχολεία της Ιταλίας, της Ισπανίας, της Γαλλίας και της Πολωνίας

Σάββατο 16/4

12:00-14:00  Θεατρικός όμιλος 2ου Πρότυπου Γυμνασίου, «Ανθρωποσκορπίσματα..σκουπιδομαζώματα» της Λίας Λύρη (διασκευή) (25’). Υπεύθυνη ομάδας: Σμαράγδα Φαρίδου

14:00-16:00 Εργαστήρι Θεάτρου ο Κύκλος της Μελπομένης, «Πρόβα για τη Δωδέκατη νύχτα», βασισμένο στη Δωδέκατη νύχτα του Ουίλιαμ Σαίξπηρ σε διασκευή Α. Κορτσαρίδου (60’). Υπεύθυνη ομάδας: Αννέτα Κορτσαρίδου

16:00-18:00 Εφηβική θεατρική ομάδα του Λυρικού Μικρού Πλανήτη «Υπηρέτης δύο αφεντάδων» του Κάρλο Γκολντόνι σε διασκευή Σ. Μελιγκοπούλου (70’). Υπεύθυνη ομάδας: Σοφία Μελιγκοπούλου

18:00-20:00 Θεατρικά Εργαστήρια «Μελίνα Μερκούρη»-Νεανική σκηνή του Δήμου Νεάπολης-Συκεών, «Μια φορά κι ένα δάσος» βασισμένο στο έργο «Περπατώ εις το δάσος» της Στ. Μιχαηλίδου (60’). Υπεύθυνοι ομάδας: Ιωάννα Γεωργαντά, Μορφούλα Στεργίου

20:00-22:00 Εφηβικά εργαστήρια «Ανδρέας Βουτσινάς», «Γυναικών Πάθη», αρχαιοελληνικοί μονόλογοι (70΄) Υπεύθυνη ομάδας: Μάρι Χεκιμιάν

Κυριακή 17/4

12:00-14:00 Εφηβική θεατρική ομάδα «Γεια Χαρά» του Συλλόγου Παρανεστιωτών Θεσσαλονίκης «Γιατρός με το στανιό» του Μολιέρου σε διασκευή Αν. Θυμιοπούλου (45’). Υπεύθυνη ομάδας: Αναστασία Θυμιοπούλου

14:00-16:00 Θίασος των Ονείρων του Συλλόγου Τεχνών «Μουσών Δράσις»

«Ρομπέν: η δικαιοσύνη προσωποποιημένη», βασισμένο στο βιβλίο του Λ. Τζ. Ρότζερ (40’). Υπεύθυνη ομάδας: Αχιλλεία Παπαϊωάννου

16:00-18:00 Θεατρική ομάδα εφήβων «Crazy theater» του Πολιτιστικού Συλλόγου Ωραιοκάστρου Εν δράσει, «Όχι άλλα παραμύθια» της Β. Γρηγοριάδου και κείμενα της ομάδας (60’). Υπεύθυνοι ομάδας: Βίκυ Γρηγοριάδου, Νίκος Πασσιάς

18:00-20:00 Εφηβικά θεατρικά εργαστήρια της ΧΑΝΘ «Δόξα-23 προσωπικότητες alive» (70’). Υπεύθυνη ομάδας: Βαρβάρα Δουμανίδου

20:00-21:00  Τελετή λήξης     

Μοιραστείτε με τους φίλους σας
Μοιράσου με τους φίλους σου