Thursday, 27 January, 2022

Ολυμπιακοί Αγώνες Τόκιο: Το πρόγραμμα των Eλλήνων αθλητών την Πέμπτη

Η προσπάθεια των Μαρία Κυρίδου και Χριστίνα Μπούρμπου για την κατάκτηση ενός μεταλλίου στην κωπηλασία, αλλά

και της Εθνικής ομάδας πόλο για πρόκριση στους «8» ξεχωρίζουν από τις ελληνικές συμμετοχές την Πέμπτη (29/7).
Το δίδυμο των Κυρίδου-Μπούρμπου πέρασαν στον τελικό, πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση και παγκόσμιο ρεκόρ την Τετάρτη και αύριο θα αγωνιστούν με στόχο το μετάλλιο.
Παράλληλα, η Εθνική ομάδα πόλο μετά τις εξαιρετικές εμφανίσεις με Ουγγαρία και Ιταλία, θέλει τη νίκη με την οικοδέσποινα Ιαπωνία για να εξασφαλίσει την πρόκριση στα προημιτελικά.
Από εκεί και πέρα, στη σκοποβολή, η Άννα Κορακάκη ξεκινάει στα προκριματικά για το σπορ πιστόλι 25 μέτρων, προκειμένου να διεκδικήσει την πρόκριση στον τελικό.
Επίσης, ο Στέφανος Τσιτσιπάς και η Μαρία Σάκκαρη θα επιδιώξουν να βρεθούν στη «ζώνη» των μεταλλίων. Στο πλαίσιο των προημιτελικών του μικτού «διπλού» στο τένις θα αντιμετωπίσουν το δίδυμο των Άσλεϊ Μπάρτι και Τζον Πιρς από την Αυστραλία.
ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΤΗΣ 7ης ΗΜΕΡΑΣ-ΠΕΜΠΤΗ 29 ΙΟΥΛΙΟΥ
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Tokyo Aquatics Centre
-4Χ100 Μικτή ατομική: Προκριματικές σειρές (14:27): Συμμετοχή εθνικής ομάδας (2η σειρά)
ΤΕΝΙΣ
Ariake Tennis Park-Court 2
-Προημιτελικοί μεικτού (3ο ματς στη σειρά στο Court 2) – Μαρία Σάκκαρη/Στέφανος Τσιτσιπάς εναντίον Άσλεϊ Μπάρτι/Τζον Πιρς (Αυστραλία)
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
Kamakura
-RS:X Ανδρών: Ιστιοδρομίες 10-12 (09:20): Βύρωνας Κοκκαλάνης
Kamakura
-RS:X Γυναικών: Ιστιοδρομίες 10-12 (07:05): Κατερίνα Δίβαρη
Fujisawa
-Laser Radial Γυναικών: Ιστιοδρομίες 7-8 (06:15): Βασιλεία Καραχάλιου
Enoshima
-Finn Ανδρών: Ιστιοδρομίες 5-6 (08:35): Ιωάννης Μιτάκης
Zushi
-470 Ανδρών: Ιστιοδρομίες 3-4 (09:05): Παναγιώτης Μάντης – Παύλος Καγιαλής
Enoshima
-470 Γυναικών: Ιστιοδρομίες 3-4 (06:05): Αιμιλία Τσουλφά-Αριάδνη Σπανάκη
ΠΟΛΟ
Tatsumi Water Polo Centre
-Αγώνας Α΄ ομίλου (12:20): Ελλάδα-Ιαπωνία
ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ
Asaka Shooting – 25m Range
-Σπορ πιστόλι γυναικών 25m – Προκριματικά: Βολές ακριβείας (03:00): Άννα Κορακάκη
ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ
Sea Forest Waterway
– Μονό σκιφ γυναικών: Ημιτελικοί για θέσεις 1-12 (04:30): Αννέτα Κυρίδου
Sea Forest Waterway
-Μονό σκιφ ανδρών: Ημιτελικοί για θέσεις 1-12 (05:10) Στέφανος Ντούσκος
Sea Forest Waterway
-Δίκωπος γυναικών (03:30): Τελικός Α (Θέσεις κατάταξης 1-6) – Χριστίνα Μπούρμπου – Μαρία Κυρίδου
ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ
Yumenoshima Final Field
-Ατομικό γυναικών: Φάση των «64» (06:32): Ευαγγελία Ψάρρα εναντίον της Τσιά-Εν Λιν (Ταϊπέι)
Διάρκεια αγώνων: 10:00 – 12:40
Ατομικό γυναικών: Φάση των «32»: Ευαγγελία Ψάρρα (εφόσον προκριθεί)

Μοιραστείτε με τους φίλους σας
Μοιράσου με τους φίλους σου