Saturday, 27 February, 2021

Χρυσοί οι Στέργιος Πλαλής και Γιώργος Χατζής του Φίλιππου Γιαννιτσών στο διεθνές τουρνουά Greece Open G1!

Ο αθλητής του Α.Σ. Φίλιππου Γιαννιτσών, Πλαλής Στέργιος, νίκησε 5 αγώνες για να ανεβεί στο πρώτο σκαλί του βάθρου στην κατηγορία -63 στο Διεθνές τουρνουά G1 στην Αθήνα!

Σημαντική επίσης και η προσπάθεια του αθλητή Γιώργου Χατζή που κατέκτησε την πρώτη θέση μετά από 3 αγώνες στην κατηγορία- 73!

1)Πλαλής Στέργιος

2)Χατζηκόιτσης Γεώργιος-Ευάγγελος

3)Ιμβριώτης Γιώργος και

4)Κυρτσίδου Αγάπη-Χρυσή

Ξεπέρασε κάθε προσδοκία η συλλογή μεταλλίων στο διεθνές τουρνουά Greece Open G1, το οποίο για τις κατηγορίες ανδρών και γυναικών, δίνει βαθμολογία ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων «Τόκιο 2020».

Συνολικά, το ελληνικό ταεκβοντό πανηγύρισε 49 μετάλλια κατά τη διάρκειας της 2ης και προτελευταίας ημέρας, εννέα εκ των οποίων στις κατηγορίες ανδρών/γυναικών. Στο διεθνές τουρνουά συμμετέχουν 900 αθλητές και αθλήτριες από 31 χώρες. Το συνδιοργανώνουν η World Taekwondo Europe (WTE) και η Ένωση Ταεκβοντό Νοτίου Ελλάδος (ΕΤΑΝΕ).

Στις βαθμολογούμενες κατηγορίες τα χρυσά μετάλλια πήραν οι Κωνσταντίνα Τζέλη (-57κ., ΣΟΑΤ), Ιωάννα Σταυρούλα Δεσύλλα (-62κ., Αίαντας Αγ. Δημητρίου) και Κωνσταντίνος Χαμαλίδης (-68κ., Φίλιππος Αλεξανδρείας). Το μοναδικό ασημένιο μετάλλιο το κατέκτησε η Βασιλική Γραμματικοπούλου (Γαία Αλίμου) στα -62 κιλά, ενώ στο τρίτο σκαλοπάτι του πόντιουμ των νικητών ανέβηκαν οι Γαρυφαλλιά Σαρρή (Κόμπρα Ιλίου, -57κ.), Αναστασία Χριστίνα Δεληδημήτρη (Ολυμπιάδα, -67κ.), Κωνσταντίνος Αλεξάκης (Υψηλάντης, -74κ.), Νικόλαος Τζέλλος (Λεόντες Σαντορίνης, -80κ.) και Απόστολος Τεληκώστογλου (Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης).

Στις κατηγορίες παίδων-κορασίδων και εφήβων-νεανίδων, η Ελλάδα κατέκτησε συνολικά 40 μετάλλια κατά τη διάρκεια της 2ης ημέρας. Αναλυτικά:

Cadets

-41 κιλά: 1. Άννα Μαρία Κριατσιώτη (ΑΣ Βύρωνα), 2. Μαρία Χριστίνα Τσίγκα (Θησέας Αιτωλοακαρνανίας), 3. Αναστασία Νεκταρία Κοκόση (ΑΣ Βύρωνα)

-44 κιλά: 1. Ιφιγένεια Λιάκατα (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 2. Βασιλική Ρίγα (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Μαρία Κακαλέτρη (ΑΣ Βύρωνα), 3. Μαρία Τζέλη (ΣΟΑΤ)

-47 κιλά: 2. Ευαγγελία Τότσιου (ΣΟΑΤ), 3. Τζωρτζίνα Βιδιαδάκη (Απόλλων Ρεθύμνου), 3. Στυλιανή Κοττάκη (ΑΣ Ίριδα)

-45 κιλά: 1. Ιωάννης Μπαρμπόπουλος (Εντελέχεια), 2. Κωνσταντίνος Καρακώστας (ΑΣ Βύρωνα), 3. Ανδρέας Κρασσόπουλος (Ολυμπιακός Νίκαιας)

-49 κιλά: 2. Νικήτας Τσούμας (Keumgang), 3. Πολυχρόνης Ουρανός (ΑΓΣ Κορυδαλλού), 3. Ραφαέλα Παππά (Αττική Δύναμη)

-53 κιλά: 2. Αργύριος Κομνηνός (Έκρηξη Πατρών), 3.Φίλιππος Ονισιφόρου (Kyung Hee), 3. Μιχαήλ Γιαννάκης (ΑΣ Μυτιλήνης).

Juniors

-55 κιλά: 1. Βασίλειος Θολιώτης (Hwarang Μαχητές), 3. Γεώργιος Ιωάννου (Άτλαντας Περιστερίου), 3. Νικόλαος Γιαχαλής (Fight Club Πάτρας)

-59 κιλά: 1. Εμμανουήλ-Φώτιος Μπατσής (Ολυμπιακός), 2. Νικόλαος Γκριμόπουλος (ΑΣ Βύρωνα), 3. Νικόλαος Δωρόθεος Ευαγγέλου (Άτλαντας Περιστερίου), 3. Ιπποκράτης Εμμανουήλ Βαχαρίκος (Δύναμη Πάτρας)

-63 κιλά: 1. Στέργιος Πλάλης (Φίλιππος Γιαννιτσών), 3. Γεώργιος Βαργιάμης (ΣΟΑΤ), 3. Πολυδεύκης Ζήσης (Πολυδάμας)

-49 κιλά: 2. Μαρία Τσαντέ (Θεαγένης Καλλιθέας), 3. Ρωμαλέα Μεσυνδιάνου (Θησέας Αιτωλοακαρνανίας), 3. Σοφία Πουλικίδου (Εντελέχεια)

-52 κιλά: 1. Παρασκευή Παϊταρίδου (ΣΟΑΤ), 2. Αικατερίνη Στεφάνου (Δίας Ιωαννίνων), 3. Κωνσταντίνα Θωμοπούλου (ΑΣ Κων. Παλαιολόγος), 3. Ελένη Τελιοπούλου (ΑΣ Βύρωνα)

-55 κιλά: 1. Σοφία Τσιβιτζή (Άτλαντας Περιστερίου), 2. Ελένη Χατζηπασχάλη (Μενεμένης), 3. Δήμητρα Βασιλάκη (ΑΟ Γέρακα), 3. Αρετή Ρόκα (TKD Καισαριανής)

Α.Σ. Φίλιππος Γιαννιτσών

Μοιραστείτε με τους φίλους σας
Μοιράσου με τους φίλους σου