Thursday, 25 April, 2024

Αερωπός: Ήττα από την ΑΕΚ

Θα μπορούσε να πάει καλύτερα ο Αερωπός Έδεσσας στο παιχνίδι του με την ΑΕΚ, ωστόσο η ομάδα της Αθήνας, μετά το 38′ της αναμέτρησης

πήρε το προβάδισμα και έφτασε στην τελική επικράτηση με 8 γκολ διαφορά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για την ομάδα της Έδεσσας, που προηγήθηκε, η συνέχεια όμως ήταν ένα θρίλερ, αφού οι δύο ομάδες πήγαιναν “χέρι χέρι ” στο σκορ, με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να λήξει με 15-15.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε πιο συγκεντρωμένα. Μετά το 18-18, δημιούργησε ένα σερί 3-0 για να προηγηθεί 21-18 και στη συνέχεια 25-20 στο 46’, έχοντας ένα «μαξιλάρι» ασφαλείας, το οποίο αύξησε τελικά στο τελευταίο 5λεπτο, με την ομάδα της Εδεσσας να ρισκάρει, ψάχνοντας για γρήγορα τέρματα, έχοντας εκτεθειμένα τα μετόπισθεν. Σε κάθε περίπτωση πάντως, η έκταση του σκορ αδικεί τους γηπεδούχους που για 50 λεπτά έπαιξαν εξαιρετικά.

Τελικό αποτέλεσμα 24-32. Ο Αερωπός βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας και την επόμενη αγωνιστική πηγαίνει στον Πειραιά για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.