Friday, 19 April, 2024

Α1 Χαντ-μπολ Γυναικών: Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών-Εθνικός Κοζάνης 34-28

Τους πρώτους δύο βαθμούς κέρδισε ο Μέγας Αλέξανδρος μετά τη του με 34-28 επί του Εθνικού Κοζάνης στο γήπεδο των Γιαννιτσών

για την 5η αγωνιστική της Α1 Γυναικών του 3ου ομίλου.
Έχοντας σε μεγάλη μέρα τις Τροχίδου Ελευθερία και Χρυσή, με 12 και 11 τέρματα αντίστοιχα, η γηπεδούχος έφτασε τελικά στην επικράτηση απέναντι σε μια ομάδα που κέρδισε τις εντυπώσεις και άφησε πολλές ελπίδες για το μέλλον.
Ο Μέγας είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.
Στην επανάληψη ο Εθνικός, κατάφερε, μετά από ένα ξέσπασμα, να ισορροπήσει και να πλησιάσει στα δύο τέρματα στα μισά περίπου του 2ου ημιχρόνου. Δυστυχώς όμως, κάποιες λάθος επιλογές, κάποιες αυστηρές αποφάσεις των διαιτητών, η πολύ δυνατή άμυνα του γηπεδούχου, μία αποβολή και ένας (ευτυχώς ελαφρύς) τραυματισμός ήταν αρκετά για να χαρίσουν και πάλι προβάδισμα οκτώ τερμάτων στα Γιαννιτσά και τελικά τη νίκη.
Από τον Εθνικό πρώτη σκόρερ ήταν η Γκιάτα με 11 γκολ και την ακολούθησε η Καραγιαννίδου με 6.
Δίλεπτα: 6-9, Πέναλτι: 3/5-5/8, Διαιτητές: Νάσκος-Καζαντζίδης
Πεντάλεπτα: 04-01, 08-02, 11-04, 14-06, 15-10, 17-12 (ημχ.),
19-15, 21-15, 24-29, 27-23, 32-23, 34-28 (τελ.)
Μέγας Αλέξανδρος (Σαράφης): Παπαφώτη, Πυριτίδου, Τροχίδου Χρ. 11, Τροχίδου Ε. 12, Πλιόγκα, Πατσάνη 2, Μαντζίρη, Πέγιου 4, Τρελοπούλου, Αναστασίου 1, Τομίδου 2, Κοτζαχρήστου 2.
Εθνικός Κοζάνης (Παπαδόπουλος): Φλώρου, Αναγνωστοπούλου, Ταφάκη, Καραγιαννίδου 6, Λαθούρα 3, Γκιάτα 11, Μουρατίδου 2, Αλεξανδρίδου, Αθανασιάδου 1, Καραγιάννη, Χατζηευαστρατίου Πετράκη 1, Ανεστάκη 4, Βαρτζώκα, Ιωαννίδου, Καραγιώργου.
-Τους 7 βαθμούς έφτασαν η ομάδα της Άρτας και της Βέροιας (με την Αναγέννηση να έχει αγώνα περισσότερο), ύστερα από την ισοπαλία με 23-23 στο ΔΑΚ της Άρτας για την 5η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Α1 Γυναικών.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, αν και οι φιλοξενούμενες άρχισαν καλύτερα τον αγώνα και πήραν μια μικρή διαφορά της τάξεως των 3 τερμάτων, οι γηπεδούχες με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ισορρόπησαν την αναμέτρηση και τελικά ήρθαν ισόπαλες 23-23. Η παίκτρια που ξεχώρισε ήταν η Τσιομπάνου με 13 γκολ.
Πεντάλεπτα: 0-1, 0-3, 2-6, 5-8, 8-11, 11-14(ημχ.), 14-15, 15-17, 19-19, 21-21, 21-22, 23-23
Αναγέννηση Άρτας (Δήμου): Σκουτέλα, Μούρνου 2, Σκάρα 1, Νουλά 1, Θεοδοσοπούλου Β., Σπυριδοπούλου 3, Τσιομπάνου 13, Ανδρίτσου 3, Θεοδοσοπούλου Σ., Δήμου, Παπακοσμά, Χάιδου, Καλιακάτσου, Ραΐκου.
Βέροια 2017 (Παυλίδης): Κερλίδη, Εμμανουηλίδου, Τζούρισιτς 3, Καραμπατζάκη, Ντε Ολιβέιρα, Ζενέλι 3, Κωστοπούλου 6, Ανδρονικίδου, Γεωργιάδου, Χοτοκουρίδου, Τσάμπα 2, Λύτρα, Νούσια 4, Βασιλειάδου 3, Νταβίντοβιτς 2.
Δίλεπτα: 0-2, Πέναλτι: 7/8 – 1/1, Διαιτητές: Πάτιος-Πάτας