Βάδην: «Χρυσή» η Ντρισμπιώτη στα 35 χλμ. του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου

Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη με εξαιρετική απόδοση έφτασε στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στα 35 χιλιόμετρα του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου βάδην

που διοργανώνεται στην Τσεχία. Αντίθετα, εγκατέλειψε ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ στα 50 χιλιόμετρα.
Βάδην: «Χρυσή» Ντρισμπιώτη στα 35 χλμ. του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου – Εγκατάλειψη Παπαμιχαήλ στα 50 χλμ.
Το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο βάδην ομάδων, που φιλοξενείται στο Ποντεμπράντι της Τσεχίας, κατέκτησε σήμερα (16/5) η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη.
Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια του ΑΣΣ Αλέξανδρου Μακεδονίας έτρεξε στα 35 χιλιόμετρα, όπου πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση. Από την αρχή της κούρσας ήταν στη δεύτερη θέση. Έχοντας την καλύτερη επίδοση από τις συμμετέχουσες, έδειξε την κλάση της ακολουθώντας πολύ καλή τακτική. Έτσι στο 20ό χιλιόμετρο πέρασε την Ιταλίδα Τζόρτζι και τέθηκε επικεφαλής.
Η Ντρισμπιώτη τερμάτισε σε χρόνο 2.49.55, βελτιώνοντας το ατομικό της ρεκόρ (2.50.04) και επιβεβαίωσε την εξαιρετική κατάστασή της ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, για τους οποίους έχει πιάσει το όριο.
Επιπλέον, η αθλήτρια του Ναπολέντα Κεφαλόπουλου πέτυχε και πάλι το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2022, που είναι 2.54.00. Αξίζει να σημειωθεί ακόμα πως η επίδοσή της είναι η κορυφαία στη χώρα μας στη συγκεκριμένη απόσταση.

Τα περάσματα της Ντρισμπιώτη ήταν:

10 χλμ. 48.46 (2η), 20 χλμ. 1.37.22 (1η), 30 χλμ. 2.25.45 (1η), 35 χλμ. 2.49.55 (νικήτρια).
Στον αγώνα των 35 χιλιομέτρων πήραν ακόμη μέρος τρεις Ελληνίδες. Η Κυριακή Φιλτισάκου (ΑΓΣ Ανατολή Νέας Ιωνίας) τερμάτισε στην 7η θέση με επίδοση 2.55.10 που βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ (2.55.15), η Χριστίνα Παπαδοπούλου (Πανελλήνιος ΓΣ) πήρε τη 10η θέση με επίδοση 2.57.29 (ατομικό ρεκόρ) και η Ευσταθία Κουρκουτσάκη (ΓΑΣ Ιλισσός) τη 16η με χρόνο 3.14.13.
Η ελληνική ομάδα κατέκτησε επίσης τη δεύτερη θέση στο ομαδικό.
Στη δεύτερη και τρίτη θέση των 35 χλμ. γυναικών ήταν οι Ιταλίδες Άνα Ελεονόρα Τζιόρτζι (2.51.05) και Λίντια Μπαρτσέλα (2.51.50), οι οποίες πήραν την πρώτη θέση στο ομαδικό. Στον αγώνα έλαβαν μέρος 23 αθλήτριες από 10 χώρες.
Εγκατέλειψε ο Παπαμιχαήλ
Στον αγώνα των 50 χιλιομέτρων ανδρών αγωνίστηκε ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (ΑΟ Μυκόνου). Ο έμπειρος 33χρονος πρωταθλητής μας, που γυμνάζεται με τον Ηλία Γκαραβέλα, από την αρχή της κούρσας ήταν στο γκρουπ των προπορευόμενων. Στη συνέχεια και μετά το 15ο χιλιόμετρο παρέμεινε μεταξύ των αθλητών στην 20άδα, ενώ μετά το 20ό χιλιόμετρο ένιωσε ενοχλήσεις στην κοιλιακή χώρα με αποτέλεσμα να εγκαταλείψει μετά το 28ο χιλιόμετρο., ενώ βρισκόταν στη 16η θέση και η επίδοσή του ήταν 2.10.26.
Στον αγώνα πήραν μέρος 39 αθλητές από 18 χώρες. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ισπανός Μαρκ Τουρ που τερμάτισε σε 3 ώρες 47.40, δεύτερος ήταν ο Φινλανδός Αλέκσις Ογιάλα (3.48.25) και τρίτος ο Ιταλός Αντρέα Αγκρούστι (3.49.52).