Βόλεϊ Γυναικών, Παναθηναϊκός: Πρωταθλήτριες μετά από 11 χρόνια

Τα φίνα κορίτσια είναι πρωταθλήτριες Ελλάδος! Με μια μαγική εμφάνιση, με πάθος και τη Γκρόθες να τους καρφώνει από παντού πήρε πανάξια το νταμπλ

με 3-1 μέσα στο Ρέντη βάζοντας τέλος στην κυριαρχία του Ολυμπιακού όσα χρόνια έπαιζε μόνος του!

Σε έναν τελικό διαφήμιση για το βόλεϊ γυναικών και συνάμα για την Volley League Γυναικών, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 3-1 σετ (25-23, 26-28, 21-25, 22-25) και κατέκτησε το 25ο πρωτάθλημα της ιστορίας του

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυναμικά, αποκτώντας προβάδισμα τριών πόντων (4-1). Οι «πράσινες», από τη μεριά τους αν και μπήκαν αρκετά μουδιασμένες προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση φτάνοντας στον πόντο από τον Ολυμπιακό (10-9)… Στο σετ που ακολούθησε οι «πράσινες» μπήκαν πιο συγκεντρωμένα. Βέβαια, οι παίκτριες του Κάρλος Παρίζι πήραν προβάδισμα τριών πόντων (10-7), το οποίο διατήρησαν έως τα μέσα του σετ (16-13).

Όπως και στο πρώτο σετ, οι παίκτριες του Μπράνκο Γκάιτς έχτισαν το δικό τους επιθετικό σερί, ανατρέποντας το σκορ σε 16-19, με τις γηπεδούχες να ισοφαρίζουν σε 19-19 και να προσπερνούν ξανά στο σκορ με 22-21.

Το σετ οδηγήθηκε σε παράταση, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο μέχρι το 26-26, όπου ο Παναθηναϊκός με την Χατζηευστρατιάδου έκανε το απαραίτητο σερί για να κλείσει το σετ (26-28) και να ισοφαρίσει.

Στα επόμενα δύο σετ, οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν αρκετά νωθρές, πράγμα το οποίο εκμεταλλεύτηκαν στο μέγιστο οι παίκτριες του Παναθηναϊκού! Η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς βρέθηκε σε ρόλο οδηγού, αποκτώντας προβάδισμα, το οποίο διατήρησε. Ο Ολυμπιακός, από την άλλη αν και έφτασε σε απόσταση αναπνοής στο δεύτερο σετ (21-22), δεν κατάφερε να βρει λύσεις στη δαιμονιώδη φόρμα των Κωνσταντίνου και Γκρόθες, με αποτέλεσμα να δει το Παναθηναϊκό να περνάει μπροστά στο σκορ των σετ (1-2) και κυνηγάει στη συνέχεια για να μην χάσει το παιχνίδι και συνάμα το πρωτάθλημα.

Το τελευταίο σετ της αναμέτρησης μετετράπη σε παράσταση για έναν ρόλο. Ο Παναθηναϊκός, από το 3-2 δεν ξαναβρέθηκε πίσω στο σκορ. Απέκτησε διαφορά έως και έξι πόντων (4-10), την οποία έριξε ο Ολυμπιακός στα μισά (13-16). Με τις «πράσινες», λοιπόν να βρίσκονται τρεις πόντους μακριά από τη νίκη, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια να αντιδράσουν μειώνοντας στους δύο (20-22). Παρόλα αυτά, μετά το time out του Μπράνκο Γκάιτς, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο set ball με τρεις πόντους διαφορά (21-24), για να τελειώσει το ματς με 22-25 και να νικήσει το παιχνίδι με 3-1 στα σετ.

Τα σετ: 25-23, 26-28, 21-25, 22-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 6 (4/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ), Άγκοστ 9 (8/26 επ., 1 άσσος, 35% υπ. – 15% άριστες), Σάλας 20 (19/44 επ., 1 άσσος, 68% υπ. – 39% άριστες), Χριστοδούλου 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 19 (18/47 επ., 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 50% υπ. – 29% άριστες), Γενιτσαρίδη 7 (5/17 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Κελεσίδη 1 (1 μπλοκ), Ξανθοπούλου 1 (1/1 επ.), Τοτσίδου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Μπράνκο Γκάιτς): Κωνσταντίνου 14 (13/38 επ., 1 μπλοκ), Κρος 10 (8/19 επ., 2 μπλοκ), Γκρόθες 23 (21/37 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. – 40% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 άσσος), Χαντάβα 19 (11/46 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ, 35% υπ. – 18% άριστες), Μεταξά 5 (5/7 επ.) / Ρόγκα (λ, 30% υπ. – 21% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 7 (1/4 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Στεπανένκο 3 (2/8 επ., 1 άσσος).