Βόλεϊ γυναικών: Στον τελικό του Κυπέλλου ο ΠΑΟΚ, 3-1 τον Άρη

Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Γυναικών, για πρώτη φορά στην ιστορία του, επικρατώντας με 3-1 (25-20, 13-25, 25-20, 25-11) του Άρη, στο ντέρμπι

Ο πρώτος ημιτελικός ήταν ντέρμπι ως το 18-19 του τρίτου σετ, όπου εκεί ο ΠΑΟΚ έτρεξε σερί 6-0 για να προηγηθεί με 2-1 και στη συνέχεια να φτάσει σχετικά εύκολα στη νίκη.
Στο πρώτο σετ ο Άρης ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε 2-4, αλλά εκεί εμφανίστηκαν τα πρώτα ζητήματα στην υποδοχή που επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να τρέξει ένα σερί 5-0 κι από εκείνο το σημείο και μετά η διαφορά κυμαίνονταν από έναν έως τρεις πόντους, με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει 17-13. Ο Άρης πλησίασε στον πόντο (17-16, 21-20), όμως το χαμένο σερβίς της Δρακουλίδου (22-20) ακλούθησαν τρία νέα λάθη από τις «κιτρινόμαυρες», για να τελειώσει το σετ με 25-20.
Στο δεύτερο ο Άρης δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στο σκορ, ενώ ο ΠΑΟΚ έχασε την επαφή από νωρίς. Το 5-6 έγινε 5-8, το 6-8, 6-10 και αφού ο ΠΑΟΚ έχασε συνεχόμενες κόντρα επιθέσεις για να μειώσει, στο 8-12 τα σερβίς της Δρακουλίδου έφεραν το σκορ στο 8-17, με το 1-1 να έρχεται πολύ εύκολα.
Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 8-4, ο Άρης ισοφάρισε σε 9-9 κι έφτασε στο +2 (12-14) με επιθέσεις Ανθούλη, Έβανς αυξάνοντας την πίεση στις ασπρόμαυρες. Ο Δικέφαλος όμως ισοφάρισε 16-16 με άσο της Μερτέκη και το ματς κρίθηκε στο 18-19. Η Δρακουλίδου έχασε το σερβις (19-19), ο ΠΑΟΚ έτρεξε σερί 5-0 με μπλοκ και επιθέσεις της Κούμπουρα για να φτάσει σε σετ μπολ και τελικά το σετ να κλείνει με άουτ επίθεση της Έβανς.
Αυτή η εξέλιξη οπως φάνηκε αποδείχθηκε καθοριστική για τη συνέχεια, με τον ΠΑΟΚ να μετατρέπει το 6-4 σε 11-4 στις αρχές του τέταρτου σετ, χωρίς ο Άρης να μπορέσει να βγάλει αντίδραση (14-8, 17-8, 22-10) και το τελικό 25-11 να έρθει εύκολα.