Tuesday, 23 April, 2024

Εμμανουηλίδου, από τα Γιαννιτσά και Αρβανίτης από Έδεσσα, με πρωτιές στο Πρωτάθλημα Κ20 στίβου

Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) στην πρώτη της χρονιά στην κατηγορία Κ20 έχει καταφέρει να αποτελέσει

μια από τις σημαντικότερες μονάδες του ελληνικού στίβου, όχι μόνο χάρη στα αποτελέσματα που σημειώνει, αλλά λόγω της γενικότερης βελτίωσης της στον τρόπο που αγωνίζεται.
Η νεαρή, στη δεύτερη ημέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος στη Θεσσαλονίκη, έτρεξε τα 200 μ. σε 23.72 (2,9) και έχασε ένα νέο πανελλήνιο ρεκόρ, λόγω του ανέμου που ήταν πάνω από το επιτρεπτό όριο. Ακόμη κι έτσι όμως, η αθλήτρια της Κατερίνας Αλεξοπούλου επιβεβαίωσε την ανοδική της πορεία, τη βελτίωση της σε επίπεδο τεχνικής, αλλά και τη σταθερότητα της, που είναι το ζητούμενο. Η Εμμανουηλίδου όπως και πέρυσι έτσι και φέτος έκανε το νταμπλ. Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου δεν είχε κανένα πρόβλημα να φτάσει στην πρώτη θέση των 100μ. την πρώτη ημέρα, τερματίζοντας μάλιστα σε 11.64 (3.5). Η Εμμανουηλίδου σε δύο εβδομάδες θα διεκδικήσει μια καλή παρουσία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20.

Στη δεύτερη θέση των 200 μ. ήταν η Αναστασία Καρελά (Ολυμπιάδα Πάτρας) με 24.95 και στην τρίτη η Κυριακή Συρανίδου (ΔΙΑΣ Ολυμπιακού Χωριού) με 25.28.
Η Άννα Χατζηπουργάνη (ΓΑΣ Αρχέλαος) αναδείχθηκε, όπως, αναμενόταν νικήτρια στα 400 μ. εμπ., ωστόσο δεν πέτυχε τον αρχικό της στόχο, που ήταν να συνδυάσει την εμφάνιση της με μια επίδοση κάτω από τα 60.00. Η 18χρονη αθλήτρια τερμάτισε σε 60.20 και υπερασπίστηκε το χρυσό μετάλλιο, που κατέκτησε πριν ένα χρόνο στα Γιάννενα. Η Χατζηπουργάνη θα κάνει τον επόμενο αγώνα της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα με στόχο να απειλήσει το ατομικός της 59.01, που είναι και το πανελλήνιο ρεκόρ Κ18. Τη δεύτερη θέση στο αγώνισμα κατέκτησε η Γεωργία Παραστατίδου (ΑΓΕΣ Κάμειρος) με 61.68, επίδοση κοντά στο ατομικό της 61.59 και τρίτη η Ελιμπιόνα Ζενέγια (ΑΟ Ρόδου Σταματίου) με 62.12. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των Ανδρών ο Χρήστος Γκαράς (ΓΣ Βόλου) επικράτησε στην δεύτερη τελική σειρά με 55.05 και αναδείχθηκε νικητής, ενώ δεύτερος ήταν ο Ορέστης Εμμανουηλίδης (ΓΣ Κηφισιάς) με 56.03 και στην τρίτη ο Χρήστος Ζήκος (ΕΑΟ Δόξα Περδίκας) με 56.59.
Η Έλλη -Ευτυχία Δεληγιάννη (ΣΑΚΑ) επέλεξε να κυνηγήσει μια γρήγορη κούρσα στα 800 μ. και τερμάτισε σε 2.06.36 τρέχοντας στην ουσία δίχως τον απαιτούμενο συναγωνισμό. Η Δεληγιάννη προετοιμάζεται για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20, εκεί όπου θέλει να βελτιώσει το ατομικό της και να φτάσει αν είναι δυνατόν μέχρι τον τελικό της απόστασης. Την δεύτερη θέση στο αγώνισμα κατέλαβε η Άλκηστις Γκιβιζίνη (Βεργίνα), που παρότι ανήκει στην κατηγορία Κ18 δεν είχε πρόβλημα να κατακτήσει δύο μετάλλια στη διοργάνωση. Η νεαρή μετά το χρυσό στα 1.500 μ. τερμάτισε σε 2.11.49 στα 800 μ. και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Μάχη έγινε για το χάλκινο μετάλλιο, το οποίο τελικά κατέληξε στην Ευτυχία Γιόβρου (ΓΣ Τρικάλων), που σημείωσε 2.11.54 έναντι του 2.11.55 της Βασιλικής Καλλιμογιάννη (ΓΣ Ηρακλής), που έμεινε τέταρτη.
Η κορασίδα Αφροδίτη Τζατζιμάκη αγωνίστηκε εκτός συναγωνισμού στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20, προκειμένου να κυνηγήσει το όριο πρόκρισης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Ταλίν. Η αθλήτρια από την Κρήτη έστειλε τη σφύρα στα 57,05 μ. βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ με την 4κιλη σφύρα και πλησίασε το όριο (57,50 μ.) για το ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Νικήτρια στο πρωτάθλημα αναδείχθηκε η Αγορίτσα- Λυδία Γωγούλη (Ζευς Τρικάλων) με 54,15 μ. και ακολούθησαν οι Μάγου (ΑΟ Ρόδου) και Μιχεάλη (ΑΓΕΣ Κάμειρος) με 52,46 μ. και 46,83 μ., αντίστοιχα.
Ο 16χρονος Ανδρέας Μίτα (ΑΣ Πρέβεζας) ξεπέρασε για μία ακόμη φορά το ατομικό του ρεκόρ, αφού στη διάρκεια της δεύτερης ημέρας του Πρωταθλήματος ανέβηκε πάνω από τα 2,03 μ. στο ύψος και βελτίωσε το 2,01 μ. από τα Αιγιάλεια. Ο νεαρός άλτης παρότι ανήκει στην μικρότερη κατηγορία, κατάφερε να αναδείχθηκε νικητής κάνοντας μάλιστα καλά άλματα και στα 2,06 μ., ύψος όπου πήγε στη συνέχεια ο πήχης. Στη δεύτερη θέση επίσης με 2,03 μ., ήταν ο Γρηγόρης Χάσσος (ΓΕ Φλώρινας) και στην τρίτη με το ίδιο ύψος ο Χρήστος Αλεξόπουλος (ΟΦΚΑ Σέρρες).
Ο Κώστας Μπουζάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), μετά την εντυπωσιακή εμφάνιση και τη βολή στα 58,24 μ. στον προκριματικό της δισκοβολίας, αναδείχθηκε νικητής στο αγώνισμα με επίσης πολύ καλή βολή. Ο αθλητής του Γιώργου Μήλιου έστειλε το δίσκο στα 57,68 μ. στην δεύτερη προσπάθεια του, ενώ είχε επίσης έγκυρες βολές στα 55,54 μ. και 57,06 μέτρα. Δεύτερος με 54,80 μ. ήταν ο Δημήτρης Παυλίδης (ΑΣ Αίας Κιλκίς) και στην τρίτη θέση βρέθηκε ο Κώστας Γεννίκης (ΠΦΚΑ Σέρρες) με 54,26 μέτρα.
Στη σφαιροβολία η Αναστασία Ντραγκομίροβα (ΑΣ Κένταυρος) έστειλε τη σφαίρα στα 14,89 μ. και αναδείχθηκε νικήτρια, ενώ αρκετά πιο πίσω έμειναν οι Μαρία Σουγκλάκου (ΓΑΣ Σκάλας) και Μαρία Ανδρεάδη (ΓΣ Ηλιούπολης) με 13,64 μ. και 12,85 μ., αντίστοιχα.
Η Σωτηρία Ράπτη (ΑΓΣΙ) έκανε το νταμπλ αφού μετά το τριπλούν αναδείχθηκε νικήτρια και στο μήκος με άλμα στα 5,94 μέτρα. Η νεαρή άφησε πίσω της την Νικολία Ποϊραζίδη (Απόλλων Πύργου) με 5,93 μ. και στην τρίτη η Άννα Μόζα (Αίολος Μακεδονίας) με 5,74 μέτρα.

Στα 110 μ. εμπ. ο Βασίλης Αρβανίτης (ΓΣ Έδεσσας) το Σάββατο, επικράτησε με 14.50 και ακολούθησαν οι Τρέντσιος (ΑΠΣ Πυγμή Ευόσμου) με 14.71 και Κατσαρώνας (ΑΠΣ Πυγμή Ευόσμου) με 14.87. Ο αθλητής του ΓΥΣΕ Βασίλης Αρβανίτης, αγωνίστηκε και την Κυριακή στον τελικό του μήκος, και για λίγο δεν κατάφερε να μπει στην τελική τριάδα των πανελληνιονικων της κατηγορίας του.
Συγκεκριμένα με άλμα 6.95μ. ήρθε στην 4η θέση του αγωνίσματος.
Σήμερα αγωνίστηκε για να δώσει βαθμούς στον σύλλογο του. Στη φωτογραφία με την μητέρα του Αλεξία Ιωαννίδου.

Ο Ηλίας Αργύρης (Ολυμπιάδα Πάτρας) βρέθηκε πολύ κοντά στο όριο (1.51.00) συμμετοχής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 στα 800 μ., ωστόσο τερμάτισε σε 1.51.63 κι έμεινε με την ικανοποίηση της κατάκτησης της πρώτης θέσης. Ο Σπύρος Ντουραχάνης (ΑΟ Κέρκυρας) ήταν δεύτερος με 1,51.68 και ο Σάξες Αλέρου (Αλέξανδρος Κιλκίς) τρίτος με 1.52.69. Η Χριστίνα Ευκολίδου (ΦΣΚΑ Κοζάνης) ήταν πρώτη στο έπταθλο με 4.479 β., ενώ στο δέκαθλο η πρώτη θέση πίσω στον Θανάση Παρασκευά (Πυγμή Ευόσμου) με 6.486 βαθμούς.
Στα 3.000 μ. νικητής ήταν ο Εμμανουήλ Σγουρός (ΑΟ Σητειακός) με 8.43.20, ενώ στο αντίστοιχο αγώνισμα γυναικών Κ20 επικράτησε η 18χρονη Μαρία Κάσσου (Παναξιακός ΑΟ) με 10.09.78. Στον ακοντισμό, το χρυσό μετάλλιο πανηγύρισε ο Οδυσσέας Τζεϊρανίδης (ΜΑΣ Αετός) με 61,47 μέτρα.