Ηττήθηκε ο Αερωπός από τον ΑΣΕ Δούκα

Δεν τα κατάφερε ο Αερωπός και ηττήθηκε τελικά με διαφορά 5 τερμάτων από τον Δούκα.

Η ανωτερότητα των Αθηναίων ήταν εμφανής και παρόλο που Αερωπός θέλησε να μειώσει τη διαφορά, αυτή έμεινε στα 5 τέρματα και στο πρώτο (9-14) και στο δεύτερο ημίχρονο. (26-31).

Η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Δούκα επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα. Οι παίκτες του Γιώργου Χαλκίδη πέρασαν από τη δύσκολη έδρα της Έδεσσας, επικρατώντας του Αερωπού με 31-26, για την 17η αγωνιστική της Handball Premier.

Αγωνιστικά, ο Δούκας μπήκε οδηγός στο σκορ, από τα πρώτα λεπτά, περιόρισε αμυντικά τον αντίπαλο και στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκε με 9-14.

Η πολύ καλή αμυντική λειτουργία των «μπλε» έφερε τα επιθυμητά αποτελέσματα και στην επανάληψη. Ο Αερωπός «μπλόκαρε» κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο ΑΣΕΔ που ξέφυγε στο 40ο λεπτό με 8 τέρματα (12-20). Οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις και μείωσαν αρχικά στα τέσσερα γκολ (23-27 στο 54’) και ένα λεπτό πριν το φινάλε στα δυο (26-28) όμως ο Δούκας με ένα σερι 0-3 «κλείδωσε» τους δυο βαθμούς και απέδρασε με τη νίκη (26-31)

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-5, 5-7, 7-10, 8-13, 9-14(ημχ.), 11-17, 12-21, 16-23, 19-25, 24-27, 26-31.

Αερωπός Έδεσσας (Κωστας Τούτσης): Κωστακίδης 6, Τσέλιος 1, Γιοβάνοβιτς, Μίγγας 1, Τοτίδης, Κράλλης, Σεμεντσενκο 1, Μπουτάρης, Βερεμτσουκ, Κουκουτσίδης 4, Μποκάρεφ 9, Νέλσον, Γιαννούσης, Μπούλκιν 3, Γεωργαλής, Παπαγιάννης 1.

ΑΣΕ Δούκα (Γιωργος Χαλκίδης): Μποροντάι, Παγιάτης 4, Μαρκατάτος 1, Τζηράς 11, Μπατής, Τσακουρίδης 3, Παναγιώτου 2, Γερουλάνος 1, Αναστασίου 4, Γιάντσα 3, Χαριτωνίδης, Κοβάνης, Κολλυρης, Πάνου, Δικαιούλιας 1, Στεφανίτσης 1.

Διαιτητές: Νάσκος-Χαρίτσος

Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 2/3-4/6