Wednesday, 24 April, 2024

ΓΑΣ ΕΔΕΣΣΑΣ – ΠΑΟΚ ΑΛΜΩΠΙΑΣ 63-53

Νικητής στο ντέρμπυ με τον ΠΑΟΚ Αλμωπίας αναδείχτηκε ο ΓΑΣ Έδεσσας με σκορ 63-53, μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι.

DSC_7734 DSC_7744

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με πρωταγωνιστές τους Αρβανιτάκη Σαρακινλή και Μπάτσο έφτανε με σχετική ευκολία στο καλάθι του ΓΑΣ. Με ένα σερί 5-0 πήρε το προβάδισμα το οποίο διατηρούσε με σχετική ευκολία. Η ομάδα της Έδεσσας με τον Δοδόπουλο να κυριαρχεί και στα δύο καλάθια, κατάφερνε να βρίσκεται κοντά στο σκορ. Το δεκάλεπτο τελείωσε με την ομάδα της Αλμωπίας να προηγείται με 16-18.

DSC_7718

Στο 2ο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ προσπάθησε  να ανατρέψει την κατάσταση χωρίς όμως επιτυχία. Καθώς παρά το γεγονός ότι έπαιξε καλύτερη άμυνα, δεν μπόρεσε να περιορίσει  τον  Αρβανιτάκη που συνέχισε να σκοράρει. Από τον ΓΑΣ ο Τότλης σκόραρε 5 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο κρατώντας την ομάδα της Έδεσσας κοντά στο σκορ. Μάλιστα λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου με τρίποντο του Γάτσου, ο ΓΑΣ κατάφερα να ισοφαρίσει για πρώτη φορά το σκορ του αγώνα σε 29-29. Όμως με νέο τρίποντο ο Μπάτσος, έστειλε την ομάδα της Αλμωπίας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με σκορ 29-32.

DSC_7697

Στο δεύτερο ημίχρονο η «επιθετική αφύπνιση»  του Υφαντίδη και το γεγονός ότι το μαρκάρισμα του Αρβανιτάκη, ανέλαβε ο Μακρίδης Τηλέμαχος, ο οποίος κατάφερε να  «περάσει χειροπέδες» στον κορυφαίο παίκτη  της ομάδας της Αλμωπίας, έδωσε την δυνατότητα στον ΓΑΣ να πάρει τα ηνία του αγώνα.  Η ομάδα της Έδεσσας με την έναρξη του 4ου δεκαλέπτου και με το σκορ να είναι 43-45 υπέρ του ΠΑΟΚ, κατάφερε να κάνει ένα εντυπωσιακό σερί 15-0, με πρωταγωνιστές τους Δοδόπουλο και Υφαντίδη κάνοντας το σκορ 58-45. Στο σημείο αυτό κρίθηκε το παιχνίδι  αφού δεν υπήρχε ούτε ο χρόνος αλλά ούτε οι δυνάμεις, ώστε να επανέλθει η ομάδα της Αλμωπίας στην διεκδίκηση του αγώνα.

DSC_7668

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 63-53 δίνοντας μια σημαντική νίκη και ώθηση στην προσπάθεια που κάνει ο ΓΑΣ Έδεσσας, για την άνοδο στην επόμενη κατηγορία.

Πολύ καλή η διαιτησία των κ. Μελανίδη και Χατζηχαρίση

Δεκάλεπτα: 16-18, 29-32 (ημιχ.), 43-45, 63-53 (τελικό).

ΓΑΣ Έδεσσας (Σταυρόπουλος Γιώργος): Υφαντίδης 15(2), Γάτσος 5(1), Τσακώντσης 1 Μποζίνης, Αργυρός 3, Τότλης 11, Μακρίδης Β., Μακρίδης Τ. 7(1), Μπίκου, Δοδόπουλος 21(2).

DSC_7768

ΠΑΟΚ Αλμωπίας: Πέϊος, Εμμανουηλίδης, Μπάτσος 14(2), Καλαϊτζής, Θυσιάδης 8,  Αβραάμ, Αρβανιτάκης 26(3), Δελόγλου. Σαρακινλής 3(1), Τριανταφύλλου 2, Ουρτζάνης, Βαρδάρης.

·         Χειρουργήθηκε ο Σταμπουλής ο οποίος αναρρώνει, χάνοντας το υπόλοιπο της χρονιάς. Ο ΓΑΣ εύχεται στο Πέτρο καλή ανάρρωση και γρήγορα να επανέλθει κοντά μας. Ο ΓΑΣ Έδεσσας ευχαριστεί την ορθοπεδική ομάδα του Νοσοκομείου Παπαγεωργίου της Θεσσαλονίκης που εφημέρευε την Κυριακή 18/1, για την επιτυχημένη επέμβαση αποκατάστασης αχίλλειου τένοντα που πραγματοποίησαν στον αθλητή μας.

Την επόμενη αγωνιστική ο ΓΑΣ αντιμετωπίζει εκτός έδρας την ομάδα του Ηρακλή Μελίκης σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι. Ο αγώνας είναι προγραμματισμένος το Σάββατο 14/2/15 στις  20:30 στη Μελίκη.