Ήττα για τον νεοφώτιστο ΓΑΣ Έδεσσας με 70-63 από τον ΑΟΚ Βέροιας

Την ήττα γνώρισε ο ΓΑΣ Έδεσσας στο 1ο του παιχνίδι στην Α΄ ΕΚΑΣΚΕΜ από τον ΑΟΚ Βέροιας μέσα στην Βέροια, με σκορ 70-63.

Παρά την ήττα η ομάδα της πόλης μας, παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ σχεδόν σε όλη του την διάρκεια. Χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν οι συνεχόμενες εναλλαγές στο προβάδισμα του σκορ και για τις δύο ομάδες.

Ο κόουτς Γιώργος Σταυρόπουλος ξεκίνησε τον αγώνα με τους Βεκόπουλο, Δημητρόπουλο, Υφαντίδη , Τότλη και Δοδόπουλο.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλισε με τις δύο  ομάδες να σκοράρουν με σχετική ευκολία. Ο ΓΑΣ με τους Υφαντίδη, Δοδόπουλο και Δημητρόπουλο και ο ΑΟΚ με τους Ιωσηφίδη και Γκεκόπουλο. Το τέλος του 1ου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 19-19.

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε στον ίδιο ρυθμό, με τον ΓΑΣ να «βομβαρδίζει» από την περιφέρεια και με τρία συνεχόμενα τρίποντα (Δημητρόπουλος, Υφαντίδης, Βεκόπουλος), να κράτα ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ. Στην άμυνα ο ΓΑΣ δεν μπόρεσε να περιορίσει του έμπειρους Ιωσηφίδη και Λέφα, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με 35-33, με καλάθι που δέχτηκε ο ΓΑΣ, 3΄΄ πριν το τέλος του από τον Λέφα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλύτερα και με τους Ιωσηφίδη και Γκεκόπουλο, κατάφερε να δημιουργήσει μια διαφορά επτά πόντων υπέρ του. Ο ΓΑΣ αντέδρασε και με τους Δοδόπουλο και Δημητρόπουλο προσπάθησε να «μαζέψει» την διαφορά, χωρίς όμως να τα καταφέρει. Σε αυτό το διάστημα πρωταγωνιστικό ρόλο είχαν και οι διαιτητές που προσέγγιζαν με διαφορετικό τρόπο το παιχνίδι στις δύο ρακέτες. Ενώ στο καλάθι που αμυνόταν ο ΓΑΣ απλές επαφές σφυρίζονταν φάουλ, αντίθετα στο καλάθι του ΑΟΚ Βέροιας «έπεφτε πολύ ξύλο», με τους δύο διαιτητές απλούς παρατηρητές. Το τέλος του 3ου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του ΑΟΚ Βέροιας να προηγείται με 53-48.

Στην τελευταία περίοδο ο ΓΑΣ Έδεσσας παρουσιάστηκε καλύτερος. Με πρωταγωνιστές τους Δημητρόπουλο και Υφαντίδη, κατάφερε να «γυρίσει» το παιχνίδι και 1:50’’ πριν το τέλος του αγώνα, να προηγηθεί με 63-58, κάνοντας ένα επί μέρους σερί 15-5. Στο σημείο αυτό αφυπνίστηκε ο ΑΟΚ και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Ιωσηφίδη και έναν πόντο του Λέφα, ισοφάρισε το παιχνίδι σε 63-63, πενήντα πέντε δεύτερα πριν την λήξη του παιχνιδιού. Στην επόμενη επίθεση του ΓΑΣ γίνεται καταφανέστατο φάουλ στον Βεκόπουλο, το οποίο δεν «είδαν» οι διαιτητές της αναμέτρησης. Ο ΑΟΚ καταφέρνει να αξιοποιήσει τις δύο επόμενες επιθέσεις του πετυχαίνονται ισάριθμα καλάθια, σε αντίθεση με τον ΓΑΣ που υποπίπτει σε δύο λάθη.  Το τέλος του παιχνιδιού βρίσκει την ομάδα του ΑΟΚ Βέροιας να παίρνει την νίκη με 70-63 ενώ στον ΓΑΣ έμεινε η «πίκρα» ότι η ομάδα μπορούσε να πετύχει κάτι καλύτερο.

Κακή η διαιτησία των Ταρενίδη και Χατζημπαλίδη.

Δεκάλεπτα: 19-19, 35-33 (ημιχ.), 53-48, 70-63(τελικό)

ΓΑΣ Έδεσσας (Σταυρόπουλος) : Σιβένας, Αντωνιάδης, Υφαντίδης 25(5), Τσακώντσης 3, Δημητρόπουλος 16(1), Αργυρός, Τότλης 2, Βεκόπουλος 5(1), Μποζίνης,  Τσολάκης, Μπίκου, Δοδόπουλος 12