Wednesday, 24 April, 2024

Ήττα στην παράταση για τον Ολυμπιακό από τη Ρεάλ στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός ήταν Βασιλιάς κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά έχασε (82-86) το στέμμα από δικά του λάθη και από την αστοχία του Σλούκα

στο buzzer beater της κανονικής διάρκειας.
Το χαρακτηριστικό της πρώτης περιόδου ήταν τα πολλά άστοχα σουτ εκατέρωθεν και χωρίς μάλιστα να παίζουν ιδιαίτερα δυνατά οι δύο ομάδες στην άμυνα. Ο Έλις ξεκίνησε ορεξάτος και έδωσε το προβάδισμα με 4-2 στον Ολυμπιακό αλλά ο Λαπροβίτολα με δύο σερί τρίποντα (στη συνέχεια αστόχησε σε ακόμη δύο) έβαλε τη Ρεάλ μπροστά με 12-9. Ο Πανανικολάου απάντησε και ισοφάρισε σε 12-12 αλλά αστόχησε σε νέο τρίποντο στη συνέχεια με το τέλος της περιόδου.
Στο ίδιο τέμπο συνέχισαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες που έβρισκαν σκορ κυρίως από τις βολές στο ξεκίνημα. Χάρη σε φόλοου του Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 19-16 και εκμεταλλευόμενος την απουσία του Ταβάρες από το παρκέ, με ένα 8-0 βρέθηκε στο 27-19 τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Κάπου εκεί ο Ταβάρες όμως επέστρεψε κι η Ρεάλ κλείνοντας τους διαδρόμους κάτω από τη ρακέτα της, προηγήθηκε 28-27 με δικό της 9-0 και τρίποντο του Ρούντι. Ο Βεζένκοφ έξω από τα 6.75 έβαλε μπροστά και πάλι τον Ολυμπιακό (30-28), ο Γιούλ απάντησε και το ημίχρονο τελείωσε με τη Ρεάλ μπροστά, 31-30.
Η Ρεάλ μπήκε πολύ δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα 6-0 έφτασε για πρώτη φορά στο +7 (37-30) αλλά ο Ολυμπιακός με τον Σπανούλη να δημιουργεί και τον Μάρτιν να σκοράρει απάντησε για το 37-36 στο 24′ μαζεύοντας άμεσα τη διαφορά που πήγε να χτίσει η ομάδα του Λάσο. Με τρίποντο του ΜακΚίσικ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 39-39. Ο Σπανούλης έκανε τα πάντα σε άμυνα και επίθεση, ο Μάρτιν πήρε το… όπλο του κι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 48-41 στο 27΄. Ο Ολυμπιακός μάλιστα προηγήθηκε για πρώτη φορά με +8 (51-43, 29′), αλλά η Ρεάλ βρήκε δύο τρίποντα από Τόμπκινς και Κάρολ και πήγε στην τέταρτη περίοδο μόλις στο -2, με 51-49.
Χάρη σε τρίποντα από Κάρολ, Τόμπκινς και Λαπροβίτολα η Ρεάλ προηγήθηκε γρήγορα με 60-53 στην τέταρτη περίοδο αλλά οι Πειραιώτες μάζεψαν το σκορ και έφτασαν στον πόντο (59-60) με ΜακΚίσικ και Σλούκα. Ο Κάρολ λύθηκε για τα καλά και η Ρεάλ έφτασε στο 69-63, τρία λεπτά πριν τη λήξη. Ο Σλούκας με τρίποντο και ο Έλις με μία βολή μείωσαν στους δύο (67-69), μετά από αρκετές χαμένες επιθέσεις εκατέρωθεν, ο Σλούκας με δύο βολές ισοφάρισε σε 69-69. Με 29 δευτερόλεπτα να μένουν και τη Ρεάλ να έχει επίθεση, ο Ολυμπιακός έκλεψε την μπάλα αλλά δεν κατάφερε να πάρει το ματς αφού ο Σλούκας αστόχησε στο σουτ με τη λήξη και το ματς πήγε παράταση.
Τέσσερις σερί πόντοι του Λαπροβίτολα έφεραν τη Ρεάλ στο 76-71, με τρεις βολές ο ΜακΚίσικ μείωσε σε 74-76 και ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά 77-76 χάρη σε γκολ-φάουλ του Μάρτιν. Με δύο καλάθια του Μάρτιν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 81-79 αλλά ο Γιουλ απάντησε με τρίποντο για το 81-82. Δύο βολές του Λαπροβίτολα πήγαν το σκορ στο 81-84 κι έμεναν 12 δευτερόλεπτα στον Ολυμπιακό. Ο Ντεκ έκανε φάουλ στον Σλούκα, εκείνος έβαλε τη μία (82-84), ο Λαπροβίτολα τις έβαλε και τις δύο στη συνέχεια και η Ρεάλ έφυγε με νίκη 86-82 από το ΣΕΦ.