Friday, 29 March, 2024

Αιγινιακός – Εδεσσαϊκός 76-45

Ο Αιγινιακός επικράτησε με 76-45 του Εδεσσαϊκού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ

Ο Αιγινιακός, παρά τη διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο αντιπάλων, παρουσιάστηκε σοβαρός και μετά το πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο ο Εδεσσαϊκός παρέμεινε κοντά στο σκορ, πάτησε το πόδι στο γκάζι και πήρε τη νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με εμφατικό τρόπο. Η διαφορά ξεπέρασε τους τριάντα πόντους από το τρίτο δεκάλεπτο, γεγονός που έδωσε τη δυνατότητα στον Ηλία Λοτζανιώτη να δώσει χρόνο σε όλους τους παίκτες του, σε έναν αγώνα που δε χρίζει περαιτέρω ανάλυσης. Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Χρυσάφης Στ.
Δεκάλεπτα: 13-7, 31-14, 56-22, 76-45.
ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας 4, Κατσιάνος 14 (2), Αργυρόπουλος 5 (1), Κοντόπουλος 14, Κοιλιάς 1, Τσιάμης 5 (1), Βουτσακόπουλος 22, Μελίδης 2, Βουτσακόπουλος Θ., Γιουμούκης 3 (1), Δεμερτζής, Παπαμιχαήλ 6.
Εδεσσαϊκός BC Αβραμίδης 2, Κοκκονός 5 (1), Πασχαλίδης, Γάτσος, Κεχαγιόγλου, Σίπκας, Τέντζερης.