Tuesday, 23 April, 2024

ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών-ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα 77-82

Οι Ίκαροι Γιαννιτσών ηττήθηκαν με 77-82 από τον Βατανιακό, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου

σε αγώνα για την 3η αγωνιστική των play off της ΕΚΑΣΚΕΜ με τους Ικάρους να μην τα καταφέρνουν απέναντι στην ομάδα της Κατερίνης (77-82). Πρώτο δεκάλεπτο και το σύνολο του Σαμψών Παπαδοπουλου “μπαίνει” δυνατά στην αναμέτρηση και με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση καταφέρνει να προηγηθεί με 26-16. Δεύτερη περίοδος και ο Βατανιακος βρίσκει της λύσεις σε άμυνα και επιθεση μειώνοντας το σκορ, με τους γηπεδούχους όμως να κρατούν το προβάδισμα και να προηγούνται με το τέλος του ημιχρόνου με βραχεία κεφαλή (38-36). Τρίτη περίοδος και η ομάδα από τα Γιαννιτσά αντεπιτίθεται, ενώ οι φιλοξενούμενοι μένουν κοντά στο σκορ με την λήξη της περιόδου (58-55). 4η και τελευταία περίοδος του αγώνα η ομάδα από την Κατερίνη μπαίνει αποφασιστικά στο να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους Ικάρους να μένουν από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά και να φτάνουν στην ήττα με τελικό σκορ 77-82.

Επόμενος αγώνας τον Ικάρων, 29/3 στις 21:00 στο κλειστό γυμναστήριο” Έλλη Μυστακίδη” απέναντι στον Ζαφειράκη Νάουσας.
ΊΚΑΡΟΙ ΓΙΑΝΝΙΤΣΏΝ GRAMMAFARM (Παπαδόπουλος): Λαγός 16(2), Μπογδάνης25(4), Ρεμπελος 13, Στάμος, Καραχισαριδης 1, Παπαδοτης 15(1), Νταμτσιοπουλος, Πολυχρονιδης 7(1), Στανιτσιδης, Νατσικας, Γκότσης.