Thursday, 28 March, 2024

ΑΟΚ Αιγινιακός-Ίκαροι Γιαννιτσών 55-67

Πολλή σπουδαία νίκη πέτυχαν οι Ίκαροι Γιαννιτσών για την πρώτη αγωνιστική της δεύτερης φάσης της ΕΚΑΣΚΕΜ (play of)

απέναντι στον Αιγινιακο (55-67), δείχνοντας με αυτό τον τρόπο ότι θέλει να πρωταγωνιστήσει στην διαδικασία. Πρώτη περίοδος και οι ομάδες μπαίνουν με διάθεση για μπάσκετ με την ομάδα από τα Γιαννιτσά να είναι συγκεντρωμένη σε άμυνα και επίθεση και να προηγείται (10-17). Δεύτερη περίοδος και οι Ίκαροι συνεχίζουν στο ίδιο μοτίβο, έχοντας σώστε επιλογές σε άμυνα και επίθεση και να ‘ “κλείνουν” το ημίχρονο προηγούμενοι με διψήφια διαφορά (24-35). 3ο δεκάλεπτο και ο Αιγινιακος βγάζει αντίδραση με συνεχόμενες σωστές επιθέσεις, με τους Ικάρους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και με σωστό χειρισμό σε χρόνο και επιθέσεις να διατηρούνται μπροστά στο σκορ(36-49). Τεταρτη και τελευταία περιουτου παιχνιδιού και ομάδες επιδίδονται σε ένα ρεσιτάλ επιθετικού μπάσκετ, με ευστοχες προσπαθειες εκατέρωθεν, βρίσκοντας νικητές την ομάδα από τον Ν. Πέλλας με τελικό σκορ 55-67. Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα τον Ικάρων, απέναντι στους Αετούς Βέροιας στο κλειστό Δ. Βικέλας (15/3, 20:30).

ΊΚΑΡΟΙ ΓΙΑΝΝΙΤΣΏΝ GRAMMAFARM (Παπαδόπουλος): Γκότσης, Νταμτσιοπουλος, Στάμος, Στανιτσιδης, Λαγός 22(3) Ρεμπελος 15(3), Μπογδάνης 15, Μπερμπερι, Παπαδοτης 3(1), Καραζεεβ 4, Σταμπουλτζης 5(1), Πολυχρινιδης 3(1).