Εύκολη νίκη και πρωτιά για την Αριδαία, 93-54 τον Εδεσσαϊκό

Η Αριδαία επικράτησε με 93-54 του Εδεσσαϊκού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αριδαίας, σε αγώνα για την 26η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ

Η Αριδαία πήρε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα στο σκορ, με τη διαφορά να φτάνει σε διψήφιο επίπεδο από το πρώτο δεκάλεπτο (27-13), ενώ στο ημίχρονο η γηπεδούχος προηγήθηκε με 53-23. Οι παίκτες του Παναγιώτη Βάτση συνέχισαν στο ίδιο ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο (70-43), με τον Εδεσσαϊκό να ισορροπεί στο διαδικαστικού χαρακτήρα τέταρτο δεκάλεπτο, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 93-54.
Με τη νίκη της αυτή η Αριδαία τερμάτισε πρώτη στην κανονική περίοδο, γεγονός που της δίνει το πλεονέκτημα έδρας στην σειρά το play offs, στον ημιτελικό των οποίων θα αντιμετωπίσει τους Ίκαρους Γιαννιτσών, ενώ ο Εδεσσαϊκό αποχαιρέτησε την κατηγορία, καθώς του χρόνου θα αγωνίζεται στην Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ. Διαιτητές: Κορδαλής – Μποίτσης. Δεκάλεπτα: 27-13, 53-23, 70-43, 93-54.
Στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει τους Ίκαρους Γιαννιτσών και το πρώτο παιχνίδι θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 13/4 στο ΔΑΚ Αριδαίας ✌??
Φ.Ο. Αριδαίας (Βάτσης): Αργυρός 7, Βασίλογλου 8, Νταούτι 4, Υποδηματόπουλος 11, Μπεγλόπουλος 6, Παπαβραάμ 15, Αβραμίδης 11 (3), Κληντσάρης, Μακρόπουλος 18, Πετρούδης 13.
Εδεσσαϊκός BC (Ροδοβίτης): Αδάμ 15, Γάτσος 19 (1), Κεχαγιόγλου 15 (3), Κατσαράς, Πασχαλίδης 5, Τεντζέρης, Φώτογλου.