Tuesday, 16 April, 2024
Τελευταίες Ειδήσεις

Η Εθνική Νεανίδων ηττήθηκε από την ανώτερη Ισπανία με 69-38 στο European Challenger

H Εθνική Νεανίδων ηττήθηκε από την Ισπανία με 69-38 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του European Challenger και βρίσκεται πλέον στο 1-3

Αύριο στις 18.00 θα αντιμετωπίσει το Ισραήλ. Στις 15.00 θα γίνει ο αγώνας Ισπανία – Γαλλία, ανάμεσα στις δύο αήττητες ομάδες του τουρνουά.
H ελληνική ομάδα έδειξε μαχητικότητα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Το προβάδισμα άλλαζε χέρια ως το 14-15 (9’) το οποίο διαμόρφωσε η Άννα Μαρία Πρίφτη. Ένα αντιαθλητικό φάουλ που έδωσαν οι διαιτητές ήταν σημείο κλειδί στον αγώνα. Η Ελλάδα έμεινε χωρίς εύστοχο σουτ για έξι λεπτά και οι Ισπανίδες έφτασαν στο 24-15 (15’45’’). Η διαφορά έφτασε στο +15 (37-22) με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου και στο +20 (42-22) με την επιστροφή στο παιχνίδι. Η Ελλάδα προσπάθησε, μείωσε (44-28, 24’50’’), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με την Ισπανία να φτάνει και πάλι στο +20 (48-28, 26’30’’). Η Πέρεθ έγραψε το 59-30 (32’40’’) και η Ισπανία έφτασε στη νίκη με το τελικό 69-38.
Διαιτητές: Μεστρ (Γαλλία), Ναγκόρνιι (Ουκρανία), Ζιτλούκιν (Ρωσία)
Δεκάλεπτα: 17-15, 37-22, 51-30, 69-38
Ελλάδα (Γερεουδάκης): Αλεξιά 2, Δαμουλάκη 4, Κελεμένη, Παπαδάκη, Τσαγκαροπούλου, Μπαξεβάνου 4, Δασκουλίδου 9, Δροσούνη, Γρηγοροπούλου 6, Λέρη 4, Πολυμένη 8, Πρίφτη 1.