Friday, 19 April, 2024

Νίκη της Αλεξάνδρειας επί του Εδεσσαϊκού 99-55

Ο Εδεσσαϊκός ηττήθηκε με 55-99 από την Αλεξάνδρεια, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Έδεσσας, σε αγώνα για την 11η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.
Η πρωτοπόρος και αήττητη Αλεξάνδρεια, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τους Γιοβανόπουλο, Καρκάρα, Μπίσκα και Χερκελετζή, δε δυσκολεύτηκε να επικρατήσει του ουραγού και χωρίς νίκη Εδεσσαϊκού, σε έναν αγώνα στον οποίο ο γηπεδούχος ήταν ανταγωνιστικός και κατάφερε να παραμείνει κοντά στο σκορ μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (11-19). Στο δεύτερο οι παίκτες του Ανδρέα Οκλαλιώτη σημείωσαν τριάντα πέντε πόντους, και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 29-54. Οι παίκτες της φιλοξενούμενης συνέχισαν και στο δεύτερο ημίχρονο να διευρύνουν την υπέρ τους διαφορά, φτάνοντας εύκολα στη νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 55-99.
Διαιτητές: Καραμανλής – Κορδαλής.
Δεκάλεπτα: 11-19, 29-54, 43-78, 55-99. 11-12, 18-35, 14-24, 12-21.

Εδεσσαϊκός BC Φώτογλου, Αβραμίδης 6, Γάτσος 4, Μάντσης, Σταμπουλής 13 (1), Αδάμ 8 (1), Τσάμης 18 (1), Ξυλουργίδης 1, Τεντζέρης, Κατσάρας.