Friday, 19 April, 2024

Πανεδεσσαϊκός- ΓΑΣ Έδεσσας 64-44

Την ήττα γνώρισε ο ΓΑΣ Έδεσσας από τον Πανεδεσσαϊκό στο τοπικό ντέρμπυ για το πρωτάθλημα μίνι με 64-44. Ο Πανεδεσσαικό ήταν καλύτερος και πληρέστερος και κατάφερε να φτάσει στην νίκη με σχετική ευκολία.  ΓΑΣ μπόρεσε κυρίως στο 2ο ημίχρονο να μπει καλύτερα στο παιχνίδι και να παίξει καλό μπάσκετ.

Στο 1ο ημίχρονο ο Πανεδεσσαϊκός ήταν πολύ καλύτερος  και κατάφερε να κυριαρχήσει και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 40-16.

Στο 2ο ημίχρονο ο ΓΑΣ παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος προς το καλύτερο  και με τους Καϊλίδη και Δουλκερίδη να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες, μπόρεσε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να «μαζέψει» την διαφορά. Το 3ο δεκάλεπτο βρήκε τον Πανεδεσσαϊκό μπροστά με 48-35.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο κόουτς Μπιτέρνας έδωσε περισσότερο χρόνο συμμετοχής στους «μικρούς». Το τέλος του αγώνα βρήκε νικητή τον Πανεδεσσαϊκό με 64-44 και τους αθλητές των δύο ομάδων να εισπράττουν το χειροκρότημα από τους γονείς τους που βρίσκονταν στην κερκίδα.

Δεκάλεπτα: 21-10, 40-16 (ημιχ.), 48-35, 64-44(τελικό)

ΓΑΣ Έδεσσας (Μπιτέρνας-Γάτσος): Καφετζής, Καιλίδης 19, Δουλκερίδης 10, Βλαδίκας,  Ζαρμακούπης, Τεντζέρης 4, Ρέππας, Πασιαλής, Γάτσος 5, Συμεωνίδη 4, Παπαδόπουλος  2, Βάτσης.

Πανεδεσσαϊκός (Αναστασιάδης): Μίσιος 9(1), Κληντσάρης 2, Γιαννούλτσης 18, Καραϊσαρίδης 7, Γιάτσος 8, Στογιάννης, Νάνος 2, Καζίας 8, Σταυρακίδης 8, Κοκκόνος  Γκελάτσε , Κοβάτσης