Saturday, 20 April, 2024

Euroleague, Ολυμπιακός-Αρμάνι Μιλάνο 82-66: Κέρδισε και ανέβηκε στην κορυφή!

Ο Ολυμπιακός έπαιξε μπάσκετ υψηλού επιπέδου όπως χρειαζόταν για να συντρίψει μετά τον Παναθηναϊκό και την Αρμάνι η οποία προερχόταν από τρεις διαδοχικές νίκες.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με εξαίρεση τη δεύτερη περίοδο έπαιξε ασύλληπτο μπάσκετ σε άμυνα κι επίθεση, επικράτησε με 82-66 και έπιασε την κορυφή της κατάταξης στην Euroleague στο τέλος του πρώτου γύρου σκορπώντας ντελίριο ενθουσιασμού στους οπαδούς του που γέμισαν το ΣΕΦ.

Το ψηλό σχήμα της Αρμάνι στο ξεκίνημα του παιχνιδιού με Ρίτσι, Μέλι και Ντέιβις έφερε πόντους στην ιταλική ομάδα από κοντινή απόσταση εκμεταλλευόμενη τα mismatch. Στην άλλη πλευρά ο Πίτερς ήταν ο πρωταγωνιστής των «ερυθρόλευκων» και με 7 δικούς του πόντους βοήθησε την ομάδα του όχι να παραμείνει απλά κοντά στο σκορ αλλά να προσπεράσει με 11-8 (6’).

Η Αρμάνι προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο δεν μπορούσε να βρει τρόπο να αντιμετωπίσει τον Πίτερς ο οποίος ολοκλήρωσε την εναρκτήρια περίοδο έχοντας 13 πόντους. Ο Παπανικολάου έκανε τα πάντα σε άμυνα κι επίθεση κι η ασύλληπτη κυκλοφορία της μπάλας έφερε κι ένα τρίποντο από τον ΜακΚίσικ για το 27-15.

Το επίπεδο συγκέντρωσης των γηπεδούχων παρέμενε υψηλό και στην δεύτερη περίοδο. Με πολύ καλή άμυνα και ακόμη καλύτερη επίθεση τα τρίποντα έρχονταν «βροχή» με αποτέλεσμα το +15 (32-17, 12’). Η ικανότητα του Μπάρον στο μακρινό σουτ βελτίωσε την κατάσταση για τους φιλοξενούμενους (34-27, 16’) με αποτέλεσμα να αναθαρρήσουν και ψυχολογικά. Ο Ολυμπιακός είχε ένα διάστημα με πολλά λάθη κυρίως από δική του ανεμελιά κι όχι από πίεση των αντιπάλων με αποτέλεσμα να γίνει ντέρμπι το ματς (41-38, 20’). Οι δύο ομάδες ήθελαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους, αλλά καμία δεν τα κατάφερνε. Οι άμυνες δέσποζαν και τα καλάθια ήταν ελάχιστα κάτι που δεν επηρέασε το σκορ μέχρι που ευστόχησε από τα 6.75 ο Γουόκαπ για το 52-43, (26’). Το τσιπάκι στην «ερυθρόλευκη» άμυνα είχε αλλάξει για τα καλά κρατώντας την Αρμάνι στον έναν πόντο για 7’ και έτσι χωρίς δυσκολία ο Ολυμπιακός βρέθηκε ξανά με διψήφια διαφορά πόντων με τρίποντο του Σλούκα (59-44, 30’). Ο Μπαρτζώκας επιθυμούσε μόνο άμυνα και συγκέντρωση. Ο Τόμας Γουόκαπ είναι ο πλέον ειδικός στο ρόστερ του κι έτσι ο Αμερικανός με διαδοχικά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς παρείχε ασφάλεια (66-47, 34’). Η Αρμάνι είχε εγκαταλείψει και ο Ολυμπιακός παρέμενε συγκεντρωμένος με αποτέλεσμα η διαφορά να μεγαλώνει αντί να μικραίνει (72-50, 36’). Στο τέλος η κόρνα της λήξης βρήκε 12.000 οπαδούς να αποθεώνουν τους «ερυθρόλευκους» και τον πίνακα του σκορ να γράφει 82-66.