Saturday, 20 April, 2024

Ντεμπούτο Παπασταθόπουλου με τη φανέλα της Άρσεναλ

Ντεμπούτο, έστω και ανεπίσημο, πραγματοποίησε με τη φανέλα της Άρσελαν ο Έλληνας διεθνής στόπερ, Σωκράτης Παπασταθόπουλος.
Ο Sokratis βρέθηκε στο αρχικό σχήμα των «κανονιέρηδων» στο φιλικό με την ερασιτεχνική, Μπόρχαμ Γουντ, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι παρτενέρ του στην άμυνα ήταν ο Ντίνος Μαυροπάνος.
Οι δύο Έλληνες αμυντικοί αγωνίστηκαν μαζί σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Ο τεχνικός της Άρσεναλ, Ουνάι Έμερι, στηρίχτηκε στο αμιγώς ελληνικό δίδυμο στα πρώτα 45 λεπτά, σε ένα ματς που δεν προσφερόταν για εξαγωγή χρήσιμων συμπερασμάτων. Το τελικό 8-0, άλλωστε, μαρτυρά την τεράστια διαφορά δυναμικότητας που χώριζε τις δύο ομάδες. Τρία γκολ πέτυχε ο Ομπαμεγιάνγκ, ενώ σκόρερ χρίστηκαν επίσης οι Νέλσον, Λακαζέτ, Ενκετιάχ, Ράιν-Αντελαϊντ και Μχιταριάν.