Ο Ναυτικός Όμιλος Γιαννιτσών στο 82ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας

Στα Ιωάννινα, στην Παμβώτιδα λίμνη, διεξήχθη το 82ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας για τις κατηγορίες Παίδων – Κορασίδων, το Σαββατοκύριακο 23 και 24 Ιουλίου, όπου έλαβαν μέρος περισσότεροι από 300 νεαροί κωπηλάτες από 30 Σωματεία της χώρας, που περιελάμβανε τις κατηγορίες Παίδων-Κορασίδων και ΑΜΕΑ. Μεταξύ αυτών και ο Ναυτικός Όμιλος Γιαννιτσών

Με μια παλικαρίσια 4η θέση στους 18 του Γιάννη Παπαχριστούδη, αφού έχασε το μετάλλιο για 2″, ο Όμιλος Γιαννιτσών επιστρέφει θέτοντας τους επόμενους υψηλούς στόχους. Συγχαρητήρια στον Αθλητή, όπως και στον Προπονητή Σπύρο Ασπρογέρακα.

ioannina

Μετά την ολοκλήρωση και των 12 τελικών της Β΄φάσης πρωταθλητής για το 2016 αναδείχθηκε ο ΝΟ Ιωαννίνων που στην βαθμολογία (αφορά τις κατηγορίες Α-Γ κάτω των 23, εφήβων-νεανίδων και παίδων-κορασίδων) συγκέντρωσε 193.5 βαθμούς έναντι 181.5 του ΝΟ Θεσσαλονίκης και 175 του ΟΕΑΝΑΒ.

metallia

kopilasia

Πολυνίκης αναδείχθηκε ο ΝΟ Θεσσαλονίκης που και στις δυο φάσεις συγκέντρωσε 24 μετάλλια (13-5-6) έναντι 17 του ΟΕΑΝΑΒ (10-5-2) και 23 του ΝΟΙ (9-8-6)

Πολυνίκης και πρώτος στη βαθμολογία της Β΄ φάσης που ολοκληρώθηκε στα Γιάννενα αναδείχθηκε ο ΟΕΑΝΑ Βόλου με 4 χρυσά και 645 βαθμούς ενώ ακολούθησαν ο ΝΟ Θεσσαλονίκης με 3 χρυσά κι ένα χάλκινο και την 3η θέση στη βαθμολογία με 51 βαθμούς ενώ τρίτος στον πίνακα των μεταλλίων στα Γιάννενα ήταν ο ΝΟΙ με 1 χρυσό 2 ασημένια κι 1 χάλκινο.

Συγκλονιστική ήταν η τελευταία κούρσα των αγώνων ο τελικός των οκτακώπων Παίδων με τον ΝΟ Θεσσαλονίκης να κερδίζει στα τελευταία μέτρα τον ΝΟ Ιωαννίνων.

Ο πρόεδρος του ΝΟΓ με τον πρώην αθλητή του Ομίλου και νυν αθλητή του ΝΟΘ Στέφανο Καπάκογλου που κατέκτησε το χρυσό στην οκτάκωπο παίδων.

nikoskopilasia

Ο πρόεδρος του ΝΟΓ Ν. Θωμαίδης με την αθλήτρια του ΝΟΘ, που ξεκίνησε από τον Ναυτικό όμιλο Γιαννιτσών. Κατέκτησε το χρυσό στο διπλό σκιφ κορασίδων