Thursday, 25 April, 2024

Ήττα Αλμωπού από τα Τρίκαλα, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων!

Σε μια αναμέτρηση που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας λόγο του κάκιστου αγωνιστικού χώρου, ο Αλμωπός Αριδαίας ηττήθηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων από τον ΑΟΤ στα Τρίκαλα.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι ποδοσφαιριστές του Αλμωπού προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους ενώ καθ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα. Στο 36΄από κόρνερ του Ελευθεριάδη και κεφαλιά του Πέλκα, ο Μπαξεβάνος έκανε την προβολή, αλλά ο Ασλαμπάλογλου έδιωξε πάνω στην γραμμή. Άγγιξε το γκολ ο ΑΟΤ.

Στο 41ο λεπτό ο προπονητής της ομάδας της Αριδαίας, προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού του Βασίλη Τριανταφυλλάκη, ο οποίος έδωσε τη θέση του στον Ραφαήλ Πέττα. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Γιώργος Καραϊσαρίδης, που εκτελούσε χρέη πρώτου προπονητή, προχώρησε και σε 2η αλλαγή με τον Rivas να αντικαθιστά τον Γιουκούδη. Και ενώ ο κακός αγωνιστικός χώρος δεν άφηνε σε καμία περίπτωση τις ομάδες να παίξουν ποδόσφαιρο και όλα έδειχναν πως ο αγώνας θα λήξει ισόπαλος και χωρίς τέρματα, στα τελευταία δευτερόλεπτα των καθυστερήσεων ήρθε το γκολ του ΑΟΤ με ένα “άπιαστο” σουτ από τον Νιάρο που στέρησε τον βαθμό από την ομάδα.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα του Αλμωπού, την Κυριακή 06/02/2022 (14:45), με τον Π.Ο.Τ Ηρακλή, στο Δημοτικό στάδιο Αριδαίας για την 17η αγωνιστική της BETSSON Super League 2.

Διαιτητές

Κατόπης (Σάμου) Βοηθοί: Κωνσταντόπουλος (Κορινθίας), Διαμαντής (Ηπείρου) 4ος: Μπούμπας (Ηπείρου)

ΑΟ Τρίκαλα (Νίκος Ουσταμπασίδης): Αγριμάκης, Σανδραβέλης, Κεχαγιάς, Νιάρος, Djaloshi, Ριζογιάννης, Μπαξεβάνος, Χειρίτραντας, Πέλκας, Ευθυμίου, Ελευθεριάδης (85’ Μανίσογλου)

Αλμωπός Αριδαίας (Γιώργος Τυριακίδης): Παϊτέρης, Γιαλαμούδης, Τριανταφυλλάκης (41’ λ. τρ. Πέττας), Κέρθι, Σουλιώτης, Ασλαμπάλογλου (89’ Καράμπελας), Παρασκευάς, Ρόβας (89’ Μπακουτσής), Σέχου, Κολλαράς, Γιουκούδης (46΄ Rivas).

17 ΚΑΒΑΛΑ 7-53 9

Οι 4 τελευταίες ομάδες από κάθε όμιλο (8 συνολικά) υποβιβάζονται στη Γ’ Εθνική . Οι 2 πρώτοι κάθε ομίλου παίζουν μεταξύ τους μπαράζ και ο νικητής ανεβαίνει στην Super League 1. Ο χαμένος παίζει μπαράζ με τον 13ο της Super League 1. Οι ομάδες Β΄ ούτε ανεβαίνουν ούτε υποβιβάζονται.