Saturday, 20 April, 2024

Ελλάδα – Ελβετία 0-1

Η ανανεωμένη Εθνική ομάδα ηττήθηκε με 1-0 από την Ελβετία στο ΟΑΚΑ σε φιλικό αγώνα.

Η Εθνική μας ομάδα, που μετά την αποτυχημένη της προσπάθεια να προκριθεί στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας ανανεώθηκε ενόψει των υποχρεώσεών της στο Nations League, που ξεκινά τον Αύγουστο, έδειξε πως θέλει ακόμα δουλειά.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με την κάθε ομάδα να έχει τις δικές της ευκαιρίες για να σκοράρει, ωστόσο, στην επανάληψη οι Ελβετοί ήταν ανώτεροι, σκόραραν με τον Τζεμαϊλί και είχαν ευκαιρίες και για περισσότερα τέρματα.
Ελλάδα: Καρνέζης, Τοροσίδης (63’ Χριστοδουλόπουλος), Παπασταθόπουλος, Μανωλάς (79’ Σταφυλίδης), Ρέτσος, Ζέκα, Σάμαρης (72’ Κουρμπέλης), Μπακασέτας, Δώνης (63’ Μπακάκης), Φορτούνης (76’ Πέλκας), Μήτρογλου (72’ Κουλούρης)
Ελβετία: Σόμερ, Λιχτστάινερ (60’ Λανγκ), Ακανζί, Εμπολό (73’ Oμπερλίν), Φρόιλερ (60’ Φερνάντες), Σεφέροβιτς (60’ Γκαβράνοβιτς), Τζάκα, Μπαχράμι (60’ Τσούμπερ), Ροντρίγκεζ, Τζεμαϊλί, Σαρ.
πηγή: sdna.gr