Thursday, 25 April, 2024

Άρης Αμπελειών – Εδεσσαϊκός 1-2 (photos)

Πολύτιμη εκτός έδρας νίκη πήρε ο Εδεσσαϊκός, που επικράτησε με σκορ 1-2 του Άρη Αμπελειών και παρέμεινε στο -7 από τον πρωτοπόρο Αλμωπό, περιμένοντας ένα στραβοπάτημα μέχρι την τελευταία αγωνιστική.

Κομβικό ήταν το σημείο που έγινε το 0-1, καθώς στο 45΄ μετά από αδράνεια της άμυνας ο Παλημάνης βρέθηκε μέσα στην περιοχή και πλάσαρε σωστά τον Δούμο, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα στην εκπνοή του ημιχρόνου. Μέχρι εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο, χωρίς ωστόσο να δημιουργηθεί κάποια καλή ευκαιρία στις δύο εστίες.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν πιο απελευθερωμένοι παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο και στο 53΄ διπλασίασαν τα τέρματά τους με σουτ του Πούπη έξω από την περιοχή. Οι παίκτες του Βασίλη Ασλανίδη κράτησαν τη διαφορά των δύο τερμάτων χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, με την ομάδα των Αμπελειών να δείχνει κουρασμένη μετά και την υπερπροσπάθεια στον τελικό του κυπέλλου, όπου αγωνίστηκαν για 120 λεπτά.

Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Γιάννη Γυριχίδη ήταν να μειώσουν σε 1-2 στις καθυστερήσεις με πολύ ωραίο σουτ του Παπαστεργίου έξω από την περιοχή, που κατέληξε στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Κατρατσέα.

Δύσκολο έργο είχε ο Θεολόγου καθώς το παιχνίδι ήταν εκατέρωθεν σκληρό και βγήκαν αρκετές κίτρινες κάρτες, χωρίς προβλήματα οι επόπτες Δεμερτζής Ν. και Αρέστης.

Άρης Αμπελειών (Γιάννης Γυριχίδης): Δούμος, Βουζβούρης, Γρηγορίου, Τσάλμας (60΄ Μάλαμας), Παπαδόπουλος (46΄ Καρράς), Παπαστεργίου, Σαββίδης, Τόσιος (77΄ Τόσιος), Τόπκας, Αρβανιτόπουλος, Σιδώρης.

Εδεσσαϊκός (Βασίλης Ασλανίδης): Κατρατσέας, Παπουλίδης, Τζούρτζος, Πετρόφ, Παπαηλίας, Πούπης, Χόντζιας (46΄ Μπαμπαλής), Σαββαΐδης (86΄ Γκιόζα), Λαφαζανίδης, Μεταξάς, Παλημάνης (60΄ Χωραφάς).