Saturday, 20 April, 2024

Έφυγε με το διπλό από τα Γιαννιτσά ο Αλμωπός

Το τρία στα τρία με το ίδιο σκορ (2-0) πέτυχε ο Αλμωπός, που έφυγε με το διπλό την έδρα του Εθνικού Γιαννιτσών σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, που είχε όμως αρκετή ένταση και πάθος, με αποτέλεσμα να υπάρξουν τρεις αποβολές στις καθυστερήσεις.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 11ο λεπτό όταν ο Ζαρογιάννης εκτέλεσε ένα φάουλ λίγο μπροστά από το κέντρο, η μπάλα πήρε αρκετό ύψος και μπέρδεψε τον Ογκανέζοφ που έκανε κακή εκτίμηση και κατέληξε στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι όταν στο 22΄ ο Βασιλειάδης δοκίμασε από μακριά το σουτ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μουρατίδη εντός περιοχής, ωστόσο ο Ατζαμιδάκης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο 26΄ ο Καπουσούζης μπήκε από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα με τον Καραγιαννίδη να είναι εξουδετερωμένος, ωστόσο η μπάλα δεν πήγε σε κάποιον συμπαίκτη του και έφυγε πλάγια.

Το παιχνίδι κύλησε χωρίς τη μεγάλη φάση, με τους δύο προπονητές να κάνουν τις παρεμβάσεις τους, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι στην εικόνα του αγώνα. Η ομάδα της Αριδαίας έκλεινε πολύ καλά τους χώρους πίσω, όμως μπροστά δεν κατάφερνε να φανεί απειλητική. Η καλύτερη ευκαιρία για τον Εθνικό χάθηκε στο 76΄ μετά από πολύ ωραία κομπίνα σε εκτέλεση κόρνερ, ο Βασιλειάδης έκανε το γύρισμα από δεξιά, αλλά τα διαδοχικά σουτ κόντραραν στην πολυπληθή άμυνα του Αλμωπού.

Τελικά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σφραγίσουν τη νίκη στο 89΄, όταν σε μία αντεπίθεση ο Τσιμτσιρίδης με πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αφού πρώτα βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα το παιχνίδι πήγε να χαλάσει, όταν μετά από μια διαφωνία για ένα φάουλ ενεπλάκησαν και άλλοι παίκτες, με αποτέλεσμα να μπουν μέσα και από τις δύο πάγκους ώστε να χωρίσουν τους ποδοσφαιριστές και η κατάσταση ξέφυγε. Όταν ηρέμησαν τα πνεύματα, ο Ατζαμιδάκης έδειξε την απευθείας κόκκινη κάρτα στους Καπουσούζη και Κηλίκη από τον Εθνικό και Καμπάνη από τον Αλμωπό.

Εθνικός Γιαννιτσών (Πολυχρόνης Χαραλαμπίδης): Ογκανέζοφ, Βασιλειάδης, Γιόντης, Σαββάκης, Γρηγοριάδης, Γκουγκουλούδης (82΄ Τσάλμας), Μαραντίδης, Ζαμίδης (78΄ Τερζής), Τοπαλίδης (65΄ Παπαδόπουλος), Καπουσούζης, Κηλίκης.

Αλμωπός Αριδαίας (Γιώργος Τυριακίδης): Καραγιαννίδης, Κιουλτζόπουλος, Κουτρούμπαλος (67΄ Κιοσκερίδης), Μουρατίδης, Ζαρογιάννης, Καμπάνης, Ελευθεριάδης Θ., Ελευθεριάδης Γ., Τσόλκας (57΄ Μυτιτενίδης), Παπαδόπουλος (78΄ Τσιμτσιρίδης), Μαρκόπουλος.