Saturday, 20 April, 2024

Αναγέννηση Γιαννιτσών – Δόξα Εξαπλατάνου 2-0 (photos)

Την ανοδική της πορεία συνεχίζει η Αναγέννηση Γιαννιτσών, καθώς μετά τη νίκη-πρόκριση κόντρα στον Εδεσσαϊκό την Τετάρτη, επικράτησε με 2-0 της Δόξας Εξαπλατάνου και μείωσε τη διαφορά από την κορυφή.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο ποιοτικά, με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να δημιουργήσουν τη μεγάλη ευκαιρία, μέχρι το 40΄ όπου ο Σίμος βρήκε ωραία τον Κοκκινίδη, αυτός έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ. Λίγο αργότερα σημειώθηκε η φάση που ξεσήκωσε τους φιλοξενούμενους, όταν ο τερματοφύλακας της Αναγέννησης έκανε λάθος υπολογισμό στην έξοδό του και βλέποντας τη μπάλα να περνάει από πάνω του, τη σταμάτησε με το χέρι εκτός περιοχής. Ο Αργυρός αποφάσισε να του δείξει την κίτρινη κάρτα, καθώς δίπλα από τον Σαββουλίδη Α. βρίσκονται τρεις αμυντικοί των γηπεδούχων και δεν θεώρησε πως ανέκοψε σίγουρο γκολ της Δόξας.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Φώτη Μητσάκη μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο και στο 53΄ ο Λέντι με πολύ ωραία μπαλιά έβγαλε τον Σίμο απέναντι από τον Δημητριάδη και ο αρχηγός της Αναγέννηση με πλασέ έκανε το 1-0. Στο 70΄ η ομάδα των Γιαννιτσών διπλασίασε τα τέρματά της με τον Κοκκινίδη να ανατρέπεται μέσα στην περιοχή και τον Αργυρό να υποδεικνύει σωστά την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λέντι που διαμόρφωσε το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα και μετά από μακρινή εκτέλεση του Κουντουρά, η μπάλα κατέληξε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Σαββουλίδη και στη συνέχεια ο Δουλκερίδης την έδιωξε πριν περάσει την γραμμή σύμφωνα με τον επόπτη Χατζηπέγιο που είχε καθαρό οπτικό πεδίο, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται εκ νέου.

Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για να πετύχουν ένα τέρμα για να δώσουν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι και έχασαν κάποιες καλές ευκαιρίες με τους Κουντουρά και Βακιάνη, ενώ στο 90΄ ο Κυζιρίδης έχασε μοναδική ευκαιρία για το 3-0, όταν ο Κάρτζιος μετά από πολύ ωραία ατομική προσπάθεια τον έβγαλε τετ α τετ, αλλά ο νεαρός επιθετικός της Αναγέννησης πλάσαρε ελάχιστα άουτ.

Αναγέννηση Γιαννιτσών (Φώτης Μητσάκης): Σαββουλίδης, Μπίνας, Αλεξανδρίδης, Δουλκερίδης, Βασιλειάδης, Χαραβιτίδης, Σίμος, Λέντι (80΄ Ζαφειρίου), Κάρτζιος, Κοκκινίδης (72΄ Λαζαρίδης), Βεζυργιανόπουλος (69΄ Κυζιρίδης).

Δόξα Εξαπλατάνου (Γιάννης Τσαμαρδός): Δημητριάδης, Δερμετζόγλου (34΄ Τσόρμπας Ε.),  Κουντουράς, Γιαννούλτσης, Τσόρμπας Ε., Ιωαννίδης (55΄ Παρτσανάκης), Κοντακτσής, Ουζούνης, Βακιάνης, Λεμονάκης, Μποζίνης (72΄ Λαμπρίδης).

DSC_0468 DSC_0471 DSC_0473 DSC_0479 DSC_0482 DSC_0487 DSC_0492 DSC_0493 DSC_0495 DSC_0496 DSC_0499 DSC_0502 DSC_0504 DSC_0514 DSC_0517 DSC_0521 DSC_0526 DSC_0532