Thursday, 25 April, 2024

Εθνικός Γιαννιτσών – Άρης Αμπελειών 2-0 (photos)

Σπουδαία νίκη με 2-0 επί του Άρη Αμπελειών πήρε ο Εθνικός Γιαννιτσών στο γήπεδο της Ν. Τραπεζούντας και ανέβηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο ποιοτικά, με τους φιλοξενούμενους να έχουν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και να δημιουργούν κάποιες ευκαιρίες με τον Παπαδόπουλο, ενώ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να απειλήσουν με ατομική προσπάθεια του Πετρίδη μέσα στην περιοχή, όπου έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία, χωρίς να βρεθεί κάποιος συμπαίκτης του να την σπρώξει στα δίχτυα.

Με τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου ο Εθνικός πίεσε, έκλεψε τη μπάλα και ο Τερζής μετά από ωραία προσπάθεια έβγαλε στην πλάτη της άμυνας τον Πετρίδη, ο οποίος πλάσαρε σωστά κάνοντας το 1-0. Οι παίκτες των Αμπελειών αιφνιδιάστηκαν από αυτή την εξέλιξη και έκαναν αρκετά λάθη στην προσπάθειά τους να πιέσουν για την ισοφάριση, ενώ από την άλλη ο Εθνικός έψαχνε το δεύτερο γκολ στις αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές στο 74΄ ο Παπαδόπουλος πήρε τη μπάλα από τα δεξιά, έκανε τη σέντρα στον Κηλίκη, αυτός έστρωσε ωραία με τον στήθος στον Τοπαλίδη που με σουτ στην κίνηση διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γιάγκος με βοηθούς τους Ζιώγλη και Αλμωλιώτη.

Εθνικός Γιαννιτσών (Πολυχρόνης Χαραλαμπίδης): Αναστασιάδης, Βασιλειάδης, Γρηγοριάδης, Σαββάκης, Γιόντης, Γκουγκουλούδης (47΄Χριστάκης), Μαραντίδης, Τοπαλίδης, Πετρίδης (61΄ Παπαδόπουλος), Τερζής (57΄ Κηλίκης).

Άρης Αμπελειών (Γιάννης Γυριχίδης): Δούμος Α., Θάνος (70΄ Σαββίδης), Βουζβούρης, Μεκόλι (59΄ Αρβανιτόπουλος), Τσάλμας, Τόπκας, Αλτής, Τόσιος, Μάλαμας, Παπαδόπουλος (59΄ Παπαστεργίου), Σιδώρης.
DSC_0459 DSC_0461   DSC_0469 DSC_0473 DSC_0463 DSC_0465DSC_0477 DSC_0468DSC_0478 DSC_0481 DSC_0482 DSC_0488