Thursday, 28 March, 2024

Ιδανικό ξεκίνημα για τον Αλμωπό στα μπαράζ ανόδου Γ΄ Εθνικής (photos)

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση ο Αλμωπός έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στο Πάικο Γουμένισσας και επικράτησε με το ευρύ 5-0 στην πρώτη αγωνιστική των μπαράζ ανόδου στην Γ΄ Εθνική.

Οι παίκτες του Γιώργου Τυριακίδη ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κατάφεραν από πολύ νωρίς να πάρουν διαφορά δύο τερμάτων και να διαχειριστούν σωστά το παιχνίδι, φτάνοντας σε μία εύκολη νίκη. Από την άλλη η ομάδα της Γουμένισσας δε μπόρεσε να απειλήσει παρά μόνο στο σε μία φάση σε ολόκληρο το 90λεπτο.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 2΄ ο Προβατίδης με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή και στο 22΄ ο Καπουσούζης αξιοποίησε την ολιγωρία των παικτών του Πάικου μετά από εκτέλεση κόρνερ και από κοντά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ήταν μέτριο με τον Αλμωπό να έχει περισσότερο το μυαλό του στο να διαφυλάξει το μηδέν την άμυνα, όμως κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο να πετύχει τρία τέρματα. Στο 81΄ ο Καπουσούζης μέσα από την περιοχή έκανε το 3-0, δύο λεπτά αργότερα έβγαλε τετ α τετ τον Καραδήμο που πλάσαρε υπέροχα τον αντίπαλο τερματοφύλακα και στο 87΄ ο Τσιμτσιρίδης με διαγώνιο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Σε συνδυασμό με το 0-0 του αγώνα Μ.Κ. Στρατώνι – ΦΑΣ Νάουσας, ο Αλμωπός βρίσκεται μόνος στην κορυφή με 3 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική (18/5) αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Νάουσα.

Αλμωπός Αριδαίας: Χρήστου, Ελευθεριάδης Θ., Καλαϊτζίδης, Ζαρογιάννης, Μπογδάνης, Καμπάνης, Καπουσούζης, Ελευθεριάδης Γ., Καραγιάννης (77’ Καραδήμος), Προβατίδης (85’ Τσιμτσιρίδης), Παπαδόπουλος (70’ Κοβάτσης).

Πάικο Γουμένισσας: Δουλκερίδης, Τουλγαρίδης, Μυλωνάς, Δελληγιώργης, Βογιατζής, Μαραντίδης, Βουτσάς, Σαμαράς (71’ Μάρκος), Δασκάλου, Καραελευθερίου, Χατζηασλανίδης.