Κυπελλούχος Πέλλας ο Α.Σ. Εδεσσαϊκός – Στα πέναλτι κρίθηκε ο αγώνας

Σήμερα, Μ. Τετάρτη διεξήχθη ο μεγάλος τελικός του Κυπέλλου Πέλλας μεταξύ Α.Σ Γιαννιτσά και Εδεσσαϊκού με νικήτρια την ομάδα του ΑΣ Γιαννιτσά

που εκτός από την προσθήκη του τροπαίου στην τροπαιοθήκη της, να κερδίζει και ένα εισιτήριο στον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας της επόμενης σεζόν.
Ο μεγάλος τελικός πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο των Γαλατάδων.
Οι φάσεις:
Πρώτη καλή στιγμή για τον Εδεσσαϊκό στο 12ο λεπτό με τον Μεταξά να σουτάρει και να κερδίζει κόρνερ
Νέο κόρνερ για τους Πράσινους
Μεγάλη φάση για τον Εδεσσαϊκό στο 39ο λεπτό το σουτ σε πρώτη κίνηση το σουτ του Παπαδημητρίου στα χέρια του Γιώτα η μπάλα
41ο ατομική προσπάθεια από τα δεξιά του Παπαγεωργίου σέντρα σουτ λίγο άουτ
Ενα λεπτο οι καθυστερήσεις
ΑΣ Γιαννιτσά-Εδεσσαικος 0-0
Καλύτερος ο Εδεσσαικος στο πρώτο ημίχρονο δημιούργησε τις προϋποθέσεις για το γκολ ενώ δεν κινδυνευσε ιδιαίτερα πάρα μόνο σε μια σέντρα σουτ του Ζουρκου
Στο δεύτερο ημίχρονο 1η Αλλαγή στο 61ο λεπτό, αποχώρηση για τον Μεταξά, μπαίνει ο Ντογος
Σε πολύ καλό σημείο φάουλ για την ομάδα της Έδεσσας
Στην εκτέλεση ο Λαφα άουτ
67ο λεπτο ο Σοιλεμεζογλου πραγματοποιεί μεγάλη απόκρουση διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ
Γκολ 1-0
Ο ΑΣ Γιαννιτσά ανοίγει το σκορ με κεφαλιά του Παντελίδη στο 69ο λέπτο
Αλλαγή για τον Εδεσσαϊκό θα βγει ο Δημήτρης Πασσαλής και θα μπει ο Ταουσιανης
77ο σέντρα του Ταουσιάνη ανάποδο ψαλιδάκι του Χαραβητιδη
Αλλαγές: Μπήκαν οι Πουπης, Γκαρακλίδης στις θέσεις των Τουφα και Κωνσταντινίδη
Και αλλαγή στο σύστημα ο Ηλίας Σαπάνης σε 3-5-2
81ο λεπτό διαμαρτυρίες για χέρι στην περιοχή των Γιαννιτσά, κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία στον Παπαδημητρίου
Λήξη της κανονικής διάρκειας
Στην παράταση το σκορ παρέμεινε στο 1-1 και το ντέρμπι του Κυπέλλου κρίθηκε στα πέναλτι

1-0 τα Γιαννιτσά