Thursday, 18 April, 2024

Κύπελλο Ελλάδος ποδοσφαίρου: Πέρασαν Καλαμάτα και ΠΑΣ Γιάννινα

Ολοκλήρωσε έναν πανάξιο θρίαμβο η Καλαμάτα! Μπορεί να ηττήθηκε 1-0 στη Λάρισα από την ΑΕΛ με γκολ του Ουάρντα στο 50′

αλλά με τη νίκη της στο πρώτο ματς (3-0) πήρε μεγάλη πρόκριση επί των Θεσσαλών. Η ΑΕΛ γνώριζε πως ήθελε τέσσερα γκολ για να πάρει την πρόκριση για αυτό και μπήκε από την αρχή της αναμέτρησης δυνατά στο ματς αλλά χωρίς να μπορεί να απειλήσει με καθαρές ευκαιρίες. Την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος πήρε ο ΠΑΣ Γιάννινα που επικράτησε με 2-1 της Βέροιας στον επαναληπτικό. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 37ο λεπτό, όταν ο Παμλίδης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στα σώματα, ξεγέλασε τον Τσιμόπουλο και κατέληξε στα δίχτυα. Η απάντηση από τη Βέροια ήταν σχεδόν άμεση, αφού στο 41ο λεπτό, ο Μεληκιώτης με σουτ μέσα από την περιοχή βρήκε δίχτυα και ισοφάρισε σε 1-1 για τη «βασίλισσα». Στις καθυστερήσεις ο 18χρονος Πήλιος με πέναλτι χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Πηγή: iefimerida.gr