Tuesday, 16 April, 2024

Ο Εδεσσαϊκός είναι στην 3η φάση του κυπέλλου Ελλάδας!

Ολοκληρώθηκε, με πανηγυρική νίκη και πρόκριση του Εδεσσαϊκού. η ποδοσφαιρική αναμέτρηση της ομάδας της Έδεσσας, κόντρα στον Άρη Αβατου

για την 2η φάση του κυπέλλου Ελλάδας, στο Δημοτικό Στάδιο Ριζαρίου.
Ο κ.Αθανασιος Μπουτσικος με βοηθούς τους κυρίους Βασίλη Χατζηβασιλειου και Στυλιανό Κωνσταντίνιδη όλοι του Συνδέσμου Μακεδονίας ήταν η διαιτητική τριπλέτα.
Στην 3η φάση του κυπέλλου συμμετέχουν και οι ομάδες της super league 2 όπου οι ομάδες της Γ’Εθνικης θα έχουν το πλεονέκτημα ότι θα αγωνιστούν πάλι σε αγωνα νοκ άουτ στην έδρα τους.
Μέσα στην εβδομάδα είχαμε και την ανακοίνωση της ΕΠΟ για την ημερομηνία της κλήρωσης του πρωταθλήματος χωρίς ωστόσο να είναι γνωστός ο καταρτισμος των ομίλων, ενώ τελικά η φετινή έναρξη της Γ’Εθνικής ορίστηκε στις 3 Οκτωβρίου.
Ήδη πανηγυρίζουν την πρόκριση, μαζί με τον Εδεσσαϊκό, οι:
Τηλυκράτης-ΑΕ Λευκίμμης 3-5 πεν. (3-3 κ.δ., 4-4 παρ.)
Παναγρινιακός-ΠΟ Ελασσόνας 2-0
Μακεδονικός-ΑΟ Υπάτου 0-1
Θησέας Αγριάς-Μ. Αλεξ. Τρικάλων 1-0
Διαγόρας Βραχνεΐκων-Ερμής Μελιγούς 3-0
Ο προπονητής του Εδεσσαϊκού Άγγελος Ζαζόπουλος πήρε μαζί του στην αποστολή τους εξής 21 ποδοσφαιριστές:
Τεντζερης, Ερυθροπουλος, Μωυσίδης, Αβραμίδης, Μαυρόπουλος, Αηδονιδης,Κεραμυδας, Χατζηγεωργιου, Μισκος, Γιαννόπουλος, Προυντσης, Ταουσιανης, Σίσκος, Γκίνης, Φουδουλης, Αταλασιδης, Κυζιρίδης, Ντόγος, Μεληκιωτης, Μυλωνας και Ροδοβιτης.
Το ματς
Για τον Εδεσσαϊκό ο Άγγελος Ζαζόπουλος ξεκίνησε με τους Τεντζερη, Μαυρόπουλο, Αηδονιδη, Μωυσίδη, Αβραμίδη, Γιαννόπουλο, Προυντση, Ντόγο, Σίσκο, Ταουσιανη και Μεληκιωτη
Για τον Άρη Αβατου ξεκίνησαν, ο κ. Μπεδρελης ξεκινάει με τους Συνοδινο, Χατζηπαπα, Χασαν, Βουλγαριδη, Κουυσουμπα, Φούντα, Ευάγγελου, Κώστατέλη, Κοτόπουλο, Τσαπαρη και Ψέμματα.
4ο λεπτό πρώτο κόρνερ για τον Εδεσσαϊκό θα περάσει ανεκμετάλλευτο
8ο λεπτό λάθος σφυρίγμα από διαιτητή σε καθαρή κεφαλιά του Προυντση που έβγαζε μόνο με τον τερματοφύλακα τον Ντόγο, είδε επιθετικό φάουλ…
15o λεπτό 2ο κόρνερ για τον Εδεσσαϊκό που είναι καλύτερος σε αυτά τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά
19ο λεπτό σουτ του Ταουσιανη στα χέρια του τερματοφύλακα η μπάλα
20ο λεπτό φάουλ από τα αριστερά έτσι όπως επιτίθεται ο Εδεσσαικος θα περάσει χωρις αποτέλεσμα
28o λεπτο μεγάλη ευκαιρία για τον Εδεσσαϊκό σέντρα του Ντογου κεφαλιά του Ταουσιανη λίγο πάνω από τα δοκάρια
Έχει ανεβάσει τέμπο ο Εδεσσαικός
30ο λεπτό κάθετη μπαλιά στον Μεληκιωτη το πλασέ του θα περάσει άουτ
Γκολ, 1-0 ο Εδεσσαικος ανοίγει το σκορ στο 35ο λεπτό με σκόρερ τον Παναγιώτη Αβραμίδη με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έπειτα από εξαιρετικη σέντρα του αρχηγού Μωυσίδη
40ο λεπτό νέα τεράστια ευκαιρία για τον Εδεσσαϊκό με τον Σίσκο να πλασάρει και την τελευταία στιγμή να διώχνει ο αμυντικός την μπάλα πάνω από την γραμμή σε κόρνερ
43ο λεπτό δυνατό σουτ του Προυντση αουτ
45ο σουτ για την Άρη Αβατου δεν έχει πρόβλημα ο Τεντζερης
Ημίχρονο στο Ριζάρι
Εδεσσαϊκός-Άρης Αβατου 1-0
Mε μια αλλαγή στην ενδεκαδα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Εδεσσαικος καθώς θα αποχωρήσει ο Ντόγος (λόγω μιας ίωσης που τον ταλαιπώρησε) και στην θέση του θα περάσει ο Κυζιρίδης
46ο πρώτη καλή στιγμή για τους Πράσινους ατομική προσπάθεια του Τάου δύσκολη απόκρουση του τερματοφύλακα σε κόρνερ
Γκολ 2-0
Ο Εδεσσαϊκός διπλασιάζει τα τέρματα του στο 48ο λεπτό με υπιδειγματικο πλασέ του Μεληκιωτη μετά από κάθετη μπαλιά του νέο εισέρχοντα Κυζιρίδη.
Πολύ απειλητικός ο Εδεσσαικος στο 51ο λεπτό ο Μεληκιωτης θα περάσει την μπάλα παράλληλα με την εστία, για λίγο δεν θα γίνει η προβολή
57ο λεπτό σουτ του Μαυρόπουλου άουτ
74ο λεπτό αλλαγή στην θέση του Σίσκου θα περάσει ο Γκίνης
Νέα διπλή τεράστια ευκαιρία στο 76ο λεπτό με σουτ του Μεληκιωτη να αποκρούει αρχικά ο τερματοφυλακας και νεο σουτ του Κυζιρίδη να καταλήγει αουτ
80ο λεπτό πρώτο κόρνερ για τον Άρη, στα χέρια του Τεντζερη η μπάλα
Νέα αλλαγή στη θέση του Ταουσιανη θα περάσει ο Μυλωνας
Γκολ 3-0, Ο Εδεσσαϊκός δίνει διαστάσεις θριάμβου με τον νεοεισέρχοντα Μυλωνά όπου με πλασέ μετά από πάσα του Μεληκιωτη διαμορφώνει το 3-0
Θα περάσουν στον αγωνιστικό χώρο και οι Χατζηγεωργιου και Μισκος αντί του Μεληκιωτη και Αηδονιδη