Friday, 19 April, 2024

Φενέρμπαχτσε: Ο Πέλκας έπιασε την κορυφή, με τους Τζαβέλλα, Σιώπη και Μπακασέτα

Η Φενέρμπαχτσε με τον Πέλκα βασικό πέρασε (0-2) από το Ντενιζλί και έπιασε τη Γαλατασαράι και την Αλάνιασπορ των Τζαβέλλα-Σιώπη-Μπακασέτα (έχει ματς λιγότερο) στην κορυφή της Superlig.

Από το πρώτο ημίχρονο καθάρισε η Φενέρμπαχτσε το ματς στο Ντενιζλί με την τοπική ομάδα. Με βασικό τον Δημήτρη Πέλκα (αντικαστάθηκε από τον Τσίφτπιναρ στο 58′) η ομάδας της Κωνσταντινούπολης άνοιξε το σκορ με τον Παπί Σισέ στο 9ο λεπτό.

Ο Γκοχάν Γκιονιούλ στο 40ό λεπτό νίκησε τον Παντιλίμον και διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Έτσι έπιασε στην κορυφή τη Γαλατασαράι η οποία το Σάββατο νίκησε τη Χατάισπορ και την Αλάνιασπορ, η οποία γνώρισε (επίσης χθες0 την ήττα (2-1) από την Γκεντσλεμπιρλιγί. Η ομάδα, όμως, των τριών Ελλήνων (Τζαβέλλας-Σιώπης-Μπακασέτας) έχει ματς λιγότερο. Η σύνθεση της Φενέρ:

Μπαγιντίρ, Γκιονούλ, Αζίζ, Τισερόν, Ερκίν, Τουφάν, Σόσα (82′ Τσιγκέρτσι), Πέλκας (58′ Τσίφτπιναρ), Γιαντάς, Καντιόγλου (82′ Βαλένσια), Σισέ (75′ Τιάμ).