2-2 η Θύελλα Σαρακηνών με τον Ηρακλή Αμπελοκήπων – Ζητά τιμωρία του διαιτητή

Χωρίς νικητή (2-2) ολοκληρώθηκε ο αγώνας στους Σαρακηνούς μεταξύ της τοπικής Θύελλας και του Ηρακλή Αμπελοκήπων

στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, το Σάββατο, 4.11.2021.
Στο 20’ από σέντρα του Γεωργίου, ο Ευθυμιάδης έπιασε την κεφαλιά και ο Τσόρμπας με κοντινή προβολή, έγραψε το 1-0 για την Θύελλα. Στο 31’ Λίτσιος έφυγε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων και με πλασέ έγραψε το 1-1. Στο δεύτερο μέρος, ο Βασάρας ελίχθηκε ωραία στην περιοχή και με ωραίο πλασέ από πλάγια έγραψε το 1-2 για τους φιλοξενούμενους. Η Θύελλα κατάφερε στο 90+5’ με σκόρερ τον Μουρίκι να ισοφαρίσει σε 2-2, σκορ που ήταν και τελικό.
Συνθέσεις:
ΘΥΕΛΛΑ ΣΑΡΑΚΗΝΩΝ (Μπίλης): Μακρής, Πούπης, Ουζούνης, Κιόρτσης (33’ λ.τρ. Θωμάς Ε.), Μαντζανάς, Τούφας, Μουρίκι, Ευθυμιάδης (46’ Ιωάννου), Γκάσιος, Τσόρμπας, Γεωργίου.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Δανδίκας): Πέππας (72’ Αθανασίου), Κωτούλας, Αναστασιάδης (85’ Παναγιωτίδης), Νικολίτσας, Κοντέων, Βασάρας, Παπαϊωάννου, Μαγκούτης, Λίτσιος (79’ Κύρτζος), Τσολακίδης, Χατζάκος.
Παράπονα για τη διαιτησία από τη Θύελλα: «VAR… σε αγώνα Γ’ εθνικής»
Ενώ η Θύελλα Σαρακηνών σκόραρε και διαιτητής και επόπτης κατοχύρωσαν αρχικά το γκολ, μετά από διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ!
Η ομάδα είχε σφοδρά παράπονα από τη διαιτησία του αγώνα, για ένα ακυρωθέν γκολ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.
Αναλυτικά η καυστική ανακοίνωση της Θύελλας Σαρακηνών και η επίμαχη φάση:
Σύστημα VAR σε αγώνα Γ εθνικής
Γίναμε μάρτυρες μιας ακόμα παράστασης σήμερα με πρωταγωνιστή τον γνωστό άγνωστο (προ διετίας αλησμόνητα τα 8 λεπτα καθυστερήσεων που κράτησε περιμένοντας μέχρι να σκοράρει η γηπεδούχος τότε Μηχανιώνα) 23χρονο κύριο Λουκά Ρηγόπουλο του συνδέσμου Ημαθίας.
Όπως θα δείτε στο βίντεο λίγο πριν το 42ο λεπτό η ομάδα μας σκοράρει απο κανονική θέση με τον επόπτη κύριο Αθανάσιο Παπαδάκη αλλά και τον διαιτητή να δείχνουν την σέντρα…ΟΜΩΣ μετά απο διαμαρτυρίες 4-5 παικτών του Ηρακλή Αμπελοκήπων, ο διαιτητής παίρνει μια άνευ προηγουμένου απόφαση και αδειάζοντας τον επόπτη, αλλα και τον ίδιο του τον εαυτό, αποφασίζει να ακυρώσει το γκολ σαν offside!!!

Να σημειωθεί πως ο επόπτης ελέγχει την φάση όντας στην ευθεία ενώ ο 23χρονος κύριος Ρηγόπουλος κόβει βόλτες στο κέντρο του γηπέδου αλλά συμβουλευόμενος το VAR (εν προκειμενο το αλάνθαστο προφανώς ένστικτο του) παίρνει την φάση πάνω του και καταδικάζει τον κόπο και τις θυσίες μιας ομάδος που ματώνει οικονομικά κάθε χρόνο και αγωνίζεται με ήθος και αξιοπρέπεια προάγοντας το αθλητικό πνεύμα και στηρίζοντας το ελληνικό ποδόσφαιρο συθέμελα.
Ζητάμε την παραδειγματική τιμωρία του εν λόγω διαιτητή και καλύτερη επιλογή προσώπων ειδικά σε αγώνες που μπορεί να κρίνουν μια κατηγορία. Φτάνει με τους αριβίστες,ανώριμους και ανεπαρκείς πιτσιρικάδες.