Friday, 19 April, 2024

Premier League: Λίβερπουλ, 1-1 με την Μπράιτον

«Σκιά» κακοτυχίας συνεχίζει να σκεπάζει τη Λίβερπουλ που είδε δύο γκολ της να ακυρώνονται για χιλιοστά από το VAR και με ένα πέναλτι στις καθυστερήσεις έχασε πολύτιμο τρίποντο καθώς έμεινε στο 1-1 με την Μπράιτον.

Το ένατο γκολ του Ντιόγκο Ζότα σε 14 εμφανίσεις με την φανέλα της Λίβερπουλ (όγδοο στα τελευταία οκτώ ματς), δεν ήταν αρκετό για την Λίβερπουλ στην έδρα της Μπράιτον. Οι «γλάροι» κέρδισαν δύο πέναλτι, έβαλαν το ένα (στο 92′), και πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας, αφού στάθηκαν τυχεροί και ακυρώθηκαν δύο τέρματα της Λίβερπουλ ως οφσάιντ.

Το ματς
Εξαιρετικό ποιοτικά το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να έχουν από μία φάση στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 3ο λεπτό ο Σαλάχ και στο 10ο λεπτό ο Κόνολι απείλησαν με σουτ τις δύο εστίες. Στο 20′ οι “γλάροι” κέρδισαν πέναλτι έπειτα από αντικανονικό μαρκάρισμα του Νέκο Ουίλιαμς μέσα στην περιοχή. Ο Νιλ Μαουπάι το πέταξε στο καλάθι των… αχρήστων, αφού η μπάλα έφυγε άουτ δίπλα από το δεξί δοκάρι του Άλισον.

Στο 34′ ο ρεφ, Στιούαρτ Άτγουελ, ακυρώνει γκολ της Λίβερπουλ, καθώς το VAR έδειξε ότι ο Σαλάχ ήταν σε θέση offside όταν έλαβε την πάσα και πριν κρεμάσει τον γκολκίπερ της Μπράιτον, Μάθιου Ράιαν. Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι γηπεδούχοι είχαν μία καλή στιγμή με τον Ντάνι Γουέλμπεκ (54′) αλλά με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού (60′) ο Ντιόγκο Ζότα με ατομική προσπάθεια άνοιξε το σκορ για το συγκρότημα του Γιούργκεν Κλοπ. 15 λεπτά αργότερα ο Σόλομον Μαρτς εκτελεί έξοχα ένα φάουλ αλλά ο Βραζιλιάνος γκολκίπερ της Λίβερπουλ του λέει «όχι». Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ενενηνταλέπτου ο Μανέ σκοράρει με κεφαλιά αλλά ο διαιτητής πηγαίνει στο VAR και δίνει offside νωρίτερα στην φάση, το οποίο σημαίνει ακύρωση δεύτερου τέρματος των φιλοξενούμενων. Στις καθυστερήσεις, ο Γουέλμπεκ κερδίζει πέναλτι (92′), το δεύτερο της Μπράιτον και ο Πασκάλ Γκρος κερδίζει τον Άλισον για να «σώσει» τον βαθμό της ισοπαλίας.

Μπράιτον-Λίβερπουλ 1-1
Μπράιτον: Ράιαν, Φέλτμαν, Γουάιτ, Ντανκ, Γουέμπστερ, Μαρτς, Μπισουμά, Γκρος, Κόνολι (63’ Λαλάνα-> 70’ Αλιρέζα), Γουέλμπεκ, Μοπέ (26’ Τροσάρ)

Λίβερπουλ: Άλισον, Ουίλιαμς (46’ Χέντερσον), Φίλιπς, Φαμπίνιο, Ρόμπερτσον, Μίλνερ (74’ Τζόουνς), Βαϊνάλντουμ, Μιναμίνο, Φιρμίνο, Ζότα, Σαλάχ (65’ Μανέ)
Πηγή: iefimerida.gr