Super League: Κλείδωσε την 5η θέση με «διπλό» (0-1) κόντρα στον ΟΦΗ ο Άρης

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι στην Κρήτη ο Άρης έφυγε με τη νίκη (0-1) από το Γεντί Κουλέ κόντρα στον ΟΦΗ και κλείδωσε την πέμπτη θέση στα πλέι οφ της Super League.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης που έχει περάσει πολλά το τελευταίο διάστημα κλείδωσε την πέμπτη θέση της βαθμολογίας καθώς επικράτησε του ΟΦΗ στο Ηράκλειο με 0-1 χάρη σ’ ένα υπέροχο γκολ στο 14ο λεπτό από τον Γιάννη Φετφατζίδη αλλά και τον εξαιρετικό Χουλιάν Κουέστα ο οποίος «έπιασε» και πέναλτι.

Η μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων ήταν η αποτελεσματικότητα καθώς ο Άρης μετουσίωσε το δικό του καλό ημίχρονο σε ένα πολύ όμορφο τέρμα του Γιάννη Φετφατζίδη έπειτα από εξαιρετική εκτέλεση αντεπίθεση. Αντιθέτως, ο ΟΦΗ στο δικό του ημίχρονο έχασε μια ντουζίνα ευκαιρίες, με σπουδαιότερη αυτή του 52ου λεπτού όπου ο Χουλιάν Κουέστα απέκρουσε εκτέλεση πέναλτι του μοιραίου Φιγκεϊρέδο.

Ο Άρης ήταν πιο δημιουργικός στο πρώτο ημίχρονο καθώς ακόμη κι αυτό το μικρό προβάδισμα του ενός γκολ στο τέλος αυτού, μάλλον ήταν άδικο γι’ αυτόν. Η κίνηση του Μίχαελ Ένινγκ με την παραχώρηση ελευθερίας κινήσεων στον Νίκο Μαρτίνες απελευθέρωσε τον παίκτη του, από τον οποίο ξεκίνησαν οι περισσότερες επιθετικές προσπάθειες του Αργεντίνου. Από την άλλη πλευρά, ο ΟΦΗ ήταν κουραστικά φλύαρος και παρότι είχε την μπάλα στα πόδια του περισσότερο διάστημα, κατόπιν δημιουργίας δεν είχε ούτε μία φάση.

ΟΦΗ (Σίμος): Ουάιλι, Κουτρουμπής, Κοροβέσης, Μαρινάκης (87’ Ζοάο), Γιαννούλης (87’ Μπράουν), Μεγιάδο, Στάικος (65’ Σεμέδο), Νέιρα, Ναμπί (78’ Νοικοκυράκης), Βαζ & Φιγκεϊρέδο.

Αρης (Ενινγκ): Κουέστα, Ροζ, Μπαγκαλιάνης, Δεληζήσης, Κόρχουτ (71’ Σόουζα), Λούκας Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης (85’ Διαμαντόπουλος), Μπρούνο Γκάμα, Μαρτίνες (80’ Μπακούτσης) & Μαντσίνι.

Πηγή: iefimerida.gr