Saturday, 20 April, 2024

Superleague 1, Άρης-Απόλλων Σμύρνης 0-0

Ο Άρης άργησε να “ανεβάσει” την απόδοσή του κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης και δεν βρήκε ποτέ ένα γκολ, με αποτέλεσμα

να μείνει στην ισοπαλία 0-0, για την 5η αγωνιστική της Superleague 1.
Οι “κίτρινοι” είχαν μία τεράστια ευκαιρία στο ξεκίνημα του αγώνα με τον Καμαρά, αλλά στη συνέχεια χρειάσθηκε να φθάσουμε στο τελευταίο 20λεπτο για να “απειλήσουν” τους φιλοξενούμενους.
Η “ελαφρά ταξιαρχία” άντεξε όμως στην “πολιορκία” και εξασφάλισε τον ένα βαθμό, δεύτερο συνεχόμενο στο πρωτάθλημα. Αντίθετα, ο Άρης είχε μία ακόμη απώλεια βαθμών, μετά από τις δύο πρώτες νίκες του στη σεζόν.
Το παιχνίδι
Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 4ο λεπτό ο Άρης έχασε τεράστια ευκαιρία για γκολ. Ο Καμαρά βγήκε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ απέναντι από τον Κότσαρη, αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα Σμύρνης.
Η “ελαφρά ταξιαρχία” προσπάθησε από την πλευρά της να βγει στην επίθεση και να ψάξει το γκολ, αφήνοντας πολλά κενά στο χώρο του κέντρου, με αποτέλεσμα το ματς να είναι πάνω κάτω στο πρώτο 20λεπτο. Η δική της καλή στιγμή ήρθε πάντως στο 23′, όταν από ωραία επιθετική ενέργεια, ο Παμλίδης βρέθηκε ανενόχλητος μέσα στην περιοχή και έκανε με τη μία το πλασέ, αναγκάζοντας τον Κουέστα σε μεγάλη επέμβαση με το ένα χέρι.
Στη συνέχεια του αγώνα όμως, “κυριάρχησαν” τα πολλά φάουλ και δεν υπήρξε ούτε τελική προς την εστία, με το 0-0 να παραμένει μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο μέρος, ο Απόλλων ξεκίνησε καλύτερα και βρέθηκε αρκετές φορές μία… καλή πάσα μακριά από την “απειλή” στην εστία των “κιτρίνων”. Αυτή δεν ήρθε όμως ποτέ και έτσι ο Άρης είχε τη δυνατότητα να ανεβάσει την απόδοσή του και να ψάξει κι εκείνος με τη σειρά του ένα γκολ.
Η ομάδα του Άκη Μάντζιου “κυριάρχησε” πλήρως μετά το 70′ και είχε τουλάχιστον τρεις σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει. Ο Λούμορ δεν μπόρεσε να νικήσει όμως τον Κότσαρη με σουτ στο 72′ και αστόχησε με κεφαλιά στο 84′, ενώ ενδιάμεσα ο Σάσα έκανε μαγική ντρίμπλα, αλλά κόπηκε την τελευταία στιγμή.
Ο Μάνος έφθασε ακόμη πιο κοντά σε ένα “χρυσό” γκολ στις καθυστερήσεις, αλλά το φοβερό γυριστό του σουτ, έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ, με αποτέλεσμα το 0-0 να παραμείνει μέχρι τέλους.
Ο Άρης έχασε έτσι ξανά βαθμούς και έβαλε πρόωρο τέλος στο νικηφόρο σερί του, ενώ ο Απόλλων Σμύρνης πήρε δεύτερη συνεχόμενη “λευκή” ισοπαλία με την αλλαγή προπονητή.
Οι συνθέσεις στο Άρης-Απόλλων Σμύρνης
Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Δεληζήσης, Μπράμπετς, Γκάνεα, Σάσα, Τζέγκο (69′ Λούμορ), Χαΐροβιτς (55′ Αλί-68′ λ.τ. Μάνος), Εντιαγέ, Γκαρσία, Καμαρά
Απόλλων Σμύρνης (Φέστα): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Άλβες, Τουτουαρίμα, Φατιόν, Σλίβκα, Κάστρο, Παμλίδης (75′ Μαρτίνες), Φαν Λα Πάρα (83′ Παπαγεωργίου), Ντάουντα (83′ Ιωαννίδης)