Tuesday, 19 March, 2024

Πρώτες οι Κορασίδες του Ίκαρου Έδεσσας μετά το τέλος του πρώτου Γύρου

Το Σάββατο 30-11-19 στο ΔΑΚ Έδεσσας οι Κορασίδες του Ίκαρου Έδεσσας, κατάφεραν και στο τελευταίο παιχνίδι του πρώτου γύρου

να επικρατήσουν απέναντι στην ομάδα του Αριστοτέλη Σκύδρας, με 3-0 σετ. Αγωνιστικά χωρίς να πιάσουν πολύ καλή απόδοση στο πρώτο σετ, μετά το 17-17 κατάφεραν να το κερδίσουν με 25-19. Το δεύτερο σετ ήταν και αυτό μια μικρογραφία του πρώτου, κερδίζοντας και αυτό με 25-21. Το τρίτο σετ, ήταν ένας μονόλογος των γηπεδούχων, γι’ αυτό κι επικράτησαν με 25-13. Αυτό το παιχνίδι ήταν το τελευταίο του πρώτου γύρου. Τα κορίτσια της Έδεσσας μετά και από αυτήν τους τη νίκη, φιγουράρουν στην πρώτη θέση του Β ομίλου.

Η σύνθεση της ομάδας του Ίκαρου Έδεσσας (Ρέτζιου Ευτυχία) : Ρέτζιου Αν.,  Βιτουλαδίτου Χρ.,  Βιτουλαδίτου Φωτ., Καλέιτση Ευαγ., Μποζίνη Αθ.,Κατσαμάρη Ραφ., Παπαγιάννη Ανδ., Σταυρίδου Αικ., Τοτίδου Αικ., Μάινου Σοφ., Αναγνωστοπούλου Χαρ., Κυβελίδου Αθ., Μάινου Ελ.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΓΥΡΟΥ

Οι μικρές αθλήτριες του Ίκαρου πραγματοποίησαν την πρώτη τους νίκη και μάλιστα εκτός έδρας. Κατάφεραν να κερδίσου την αξιόμαχη ομάδα της Αλεξάνδρειας Ημαθίας με 2-3 σετ. Οι φίλαθλοι που παραβρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο της Αλεξάνδρειας, παρακολούθησαν ένα συναρπαστικό παιχνίδι, με πολύ όμορφες φάσεις, από τα κορίτσια και των δυο ομάδων. Το πρώτο και το τέταρτο σετ το κέρδισαν δύσκολα οι γηπεδούχες με 25-23 και 26-24. Στο δεύτερο και στο τρίτο σετ επικράτησαν εύκολα οι φιλοξενούμενες με 25-19 και 25-14. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στο ταιμ μπρεικ το οποίο τελείωσε με το εκπληκτικό σκορ 15-0 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Ρέτζιου Ευτυχία (Τοτίδου Ακ, Ρουδίντση Χρ, Παπαζαχαρίου Ε, Τύμη Μ, Κυβελίδου Αθ, Οικονόμου Αν, Περτσεμλή Δ, Κιάιτση Αν, ΜουντζουγιάννηΔι, Μάινου Ελ, Καρτσώλη Ελ,Μούσιου Ι, ΝτόιτσεΕμ,  Ούτα Αν.)