Φιλικός Ορφέας Ριζαρίου-Εδεσσαϊκός 1-2

Στην σκιά του  επεισοδίου της υγείας του Βασίλη Ασλανίδη, ο Εδεσσαϊκός λίγο νωρίτερα αντιμετώπισε στο φιλόξενο γήπεδο του Ριζαρίου

την ομώνυμη ομάδα στα πλαίσια του πρώτου φιλικού της χρόνιας. Για τους Πράσινους ήταν το πρώτο παιχνίδι μετά από απουσία 7 μηνών. Παρόλα αυτά η ομάδα εμφάνισε ένα πολύ καλό πρόσωπο, ήταν δημιουργική έχοντας αρκετές τελικές προσπάθειες.
Στην αρχική ενδεκάδα ο προπονητής του Εδεσσαϊκού ξεκίνησε με τους: Ηλιόπουλος, Μαυρόπουλος, Μωυσίδης, Τζιμογιάννης, Αβραμίδης, Πούπης, Τούφας, Κυζιρίδης, Σφέτκος, Χατζηπαναγιωτίδης και Μυλωνάς.
Αναλυτικά οι καλύτερες στιγμές του αγώνα
Μόλις στο 3ο λεπτό ο Κυζιρίδης βγήκε μονός με τον τερματοφύλακα του Ορφέα τον οποίο προσπάθηκε να τον κρεμάσει ανεπιτυχώς
Στο 6ο λεπτό μετά από κόρνερ η κεφαλιά του Μωυσίδη θα περάσει άουτ
Στο 13ο λεπτό χαμένο τετ τα τετ του Ορφέα το οποίο θα περάσει πάνω από τα δοκάρια του Ηλιόπουλου
Στο 16ο λεπτό ο Μυλώνας με ψύχραιμο πλασέ μέσα από την περιοχή μετά από κάθετη μπαλιά θα κάνει το 0-1 για τον Εδεσσαϊκό
Στο 21ο λεπτό μετά από κόρνερ ο Τζιμογιάννης θα πιάσει την κεφαλιά αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα σε δύσκολη απόκρουση
25ο λεπτό σουτ του Μωυσίδη θα περάσει άουτ
35ο λεπτό απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τούφα η μπάλα θα σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο οι Βαλαβάνης,Κεραμίδάς και Κουρκουλούλης στις θέσεις των Ηλιόπουλο,Σφέτκο και Χατζηπαναγιωτίδη

Στο 49ο λεπτό ο Μυλώνας σε τετ τα τετ θα νικηθεί από τον αντίπαλο τερματοφύλακα
Στο 52ο λεπτό ο Ορφέας θα ισοφαρίσει μετά από κόρνερ και κεφαλιά του Τσόρμπα
Στο 59ο λεπτό πολύ καλό σουτ του Κυζίριδη νέα απόκρουση σε κόρνερ
Νέα αλλαγή με τον Βύρο να μπαίνει στην θέση του Μυλωνά
Στο 62ο λεπτό ο Εδεσσαϊκός θα πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ με αυτογκόλ μετά από φάουλ του Κυζιρίδη
Αλλαγές με τους Ροδοβίτη και Ερυθρόπουλο να μπαίνουν στις θέσεις των Πούπη και Βαλαβάνη