Tuesday, 19 March, 2024

Χάντμπολ: Δράμα ‘86-Αερωπός Έδεσσας 21-22

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι η «Δράμα ‘86» γνώρισε την ήττα στο τελευταίο λεπτό από τον Αερωπό Έδεσσας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με 21-22

Οι παίκτες του Σάκη Βαλαβάνη είχαν ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, με εξαιρετική άμυνα και έναν εντυπωσιακό Γουργούνη και κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά 4 γκολ (13-19). Οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη, πολύ γρήγορα, ψαλίδισαν τη διαφορά και το παιχνίδι πήγε μέχρι το τέλος στο γκολ, όπου εκεί «μίλησε» η εμπειρία κάτι στο οποίο συμφώνησαν με το τέλος του αγώνα και οι δύο προπονητές.
Μετά το τέλος του παιχνιδιού, ο προπονητής της δραμινής ομάδας, Σάκης Βαλαβάνης τόνισε: «Μπήκαμε πολύ καλά στο παιχνίδι, είχαμε ενθουσιασμό και καλά τρεξίματα, μπήκαμε μπροστά στο σκορ. Ξέραμε ότι ο Αερωπός θα αντιδράσει, έχει την ποιότητα, όπως και έγινε στο 2ο ημίχρονο. Πρώτος εγώ και μετά η υπόλοιπη ομάδα δε διαχειριστήκαμε σωστά το προβάδισμα, δουλέψαμε περισσότερο με το ένστικτο, παρά να παίξουμε με τη λογική και να βρούμε καθαρές λύσεις στην επίθεση. Ανταποκριθήκαμε αρκετά καλά αμυντικά, όμως δεν μπορούσαμε να βρούμε λύσεις στην επίθεση. Χάσαμε δύο πέναλτι και δύο εύκολα σουτ και αυτό μας στοίχησε στο τέλος.
Εμείς από την πλευρά μας αφήνουμε πίσω το παιχνίδι και συνεχίζουμε τη δουλειά, ώστε να παρουσιαστούμε καλύτεροι στο επόμενο παιχνίδι».
Τα πεντάλεπτα: 3-0, 3-3, 7-6, 9-6, 11-8, 13-9 (ημχ), 14-13, 17-17, 18-18, 19-19, 21-21, 21-22
Οι συνθέσεις
ΔΡΑΜΑ 86 (Βαλαβάνης): Γουργούνης, Παπάζογλου, Αντάμοβιτς 4, Ντράσκιτς 4, Τσιτσίγκος, Θωμίδης, Τουνγκελίδης 6, Κουρουτσίδης 2, Κοβογλανίδης 1, Χαϊτίδης 2, Κοτσαμαρίκογλου, Φραγκούλης, Παπάζογλου Α. 2, Καφαντάρης, Γιαννακόπουλος, Σίνα
ΑΕΡΩΠΟΣ (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας, Μαυροδουλάκης 1, Γάτσης, Τζουβάρας, Κράλλης 1, Θεοδωρόπουλος 4), Δημάκης 2, Μπάρμπας, Βαφείδης 3, Μισαηλίδης 5, Αποστολίδης 1, Κυριακού 4, Λιόφης, Ροτζιός, Ολιβέιρα 1.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Τσάκωνας, Δίλεπτα: 6-5, Πέναλτι: ¾-2/3