Tuesday, 23 April, 2024

Έγραψε ιστορία ο Αερωπός Έδεσσας

Η ομάδα της Έδεσσας νίκησε 26-23 τον Φοίβο και έγινε η πρώτη ομάδα από την Α2 που προκρίνεται στα ημιτελικά του Κυπέλλου χάντμπολ. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ σε νοκ άουτ αγώνα που θα διεξαχθεί στις 4 Φεβρουαρίου, ενώ στον άλλο ημιτελικό θα αναμετρηθούν η ΑΕΚ με τον Διομήδη Άργους.

Για πρώτη φορά στην ιστορία του Κυπέλλου Ελλάδας Ανδρών μία ομάδα από την Α2 προκρίνεται στα ημιτελικά του θεσμού. Ο Αερωπός Έδεσσας προκρίθηκε στους «4» αφού νίκησε 26-23 τον Φοίβο Συκεών ανατρέποντας τα προγνωστικά παρότι τις δύο ομάδες χωρίζει μία ολόκληρη κατηγορία. Η ομάδα του Γιάννη Πηλαλίδη στο δεύτερο ημίχρονο έλεγχε το παιχνίδι και κατάφερε να κρατήσει μέχρι το τέλος το προβάδισμα.
Η ομάδα των Συκεών προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά στο 22-21 έχασε πέναλτι.

Στο φύλλο αγώνα αναγράφηκε πως στο 59:10 δύο φίλαθλοι της φιλοξενούμενης μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο έφτασαν μέχρι το κέντρο και ο ένας εξ αυτών απευθύνθηκε στον διαιτητή Θανάση Χασκή λέγοντάς τους «είσαι γελοίος».

Τα πεντάλεπτα:
2-3, 5-6, 6-8, 7-10, 9-12, 9-12 (ημχ.), 13-13, 15-14, 19-16, 22-19, 22-21, 26-23

Αερωπός Έδεσσας (Γιάννης Πηλαλίδης): Δέλλιος, Αθανασίου, Μπαγγέας, Τζουβάρας Π.3, Πετρίδης, Γιόσμου 2, Βλάχος 6, Τζουβάρας Θ., Κράλλης 9, Βαφείδης, Μαρτίνοβιτς 2, Αρβανιτίδης 4, Μούσιος, Πουρδάνης, Χατζηγεωργίου.