Αμστερνταμ 2016: Καλή αρχή για Φιλιππίδη, Κυριαζή στο Πανευρωπαϊκό

Δύο προκρίσεις σε τελικούς με τον Κώστα Φιλιππίδη στο επί κοντώ και τον Γιάννη Κυριαζή στον ακοντισμό, πολύ καλή εμφάνιση στα ημιτελικά των 200μ από την Μαρία Μπελιμπασάκη, μία συμμετοχή στον τελικό των 10.000μ από την Αλεξία Πάππας αλλά και πέντε αποκλεισμούς Ελλήνων αθλητών και αθλητριών είχαμε στο βραδινό πρόγραμμα της 1ης ημέρας του 23ου ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στίβου ανδρών – γυναικών που θα ολοκληρωθεί την Κυριακή (10/7) στο Άμστερνταμ.

Στον πρώτο τελικό της διοργάνωσης, η Αλεξία Πάππας πήρε την 11η θέση στα 10.000μ με 32.27.80, στην πρώτη επίσημη εμφάνισή της με τα ελληνικά χρώματα σε μεγάλη διεθνή διοργάνωση. Την νίκη κατέκτησε η Τουρκάλα Γιασεμίν Καν με 31.12.86 που είναι νέο ευρωπαϊκό ρεκόρ νέων γυναικών, ενώ το ασημένιο πήρε η Ντούλτσε Φέλιξ (Πορτογαλία) με 31.19.03 και το χάλκινο η Κάρολιν Γκρόβνταλ (Νορβηγία) με 31.23.45.

Στο επί κοντώ ανδρών ο Κώστας Φιλιππίδης, όπως αναμενόταν, προκρίθηκε άνετα στον τελικό, ενώ δεν τα κατάφερε ο Δημήτρης Πατσουκάκης. Ο Φιλιππιδης υπερέβη τα 5.50μ με την πρώτη προσπάθεια και κατετάγη 3ος μεταξύ των αθλητών που προκρίθηκαν στον τελικό της Παρασκευής. Ο Πατσουκάκης ξεκίνησε τις προσπάθειές του από τα 5.35μ που πέρασε με την 2η, ενώ στη συνέχεια έκανε τρεις άκυρες στα 5.50μ και στο σύνολο κατετάγη 19ος. Ο μοναδικός αθλητής που δοκίμασε και πέρασε με την πρώτη τα 5.60μ (ξεκίνησε τις προσπάθειές του από το ύψος αυτό) ήταν ο κάτοχος του τίτλου Ρενό Λαβιλενί (Γαλλία) που στοχεύει σε ένα τέταρτο χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση.

Ο Γιάννης Κυριαζής προκρίθηκε στον τελικό του ακοντισμού με βολή στα 81.92μ στον προκριματικό που είναι νέο ατομικό ρεκόρ (προηγούμενο 81.87μ) κι έπιασε το όριο (81.50μ) συμμετοχής στον αυριανό τελικό (18.35). Ο Κυριαζής ήταν 4ος στο Α΄ γκρουπ και 6ος στο σύνολο με κορυφαίο τον Φινλανδό Άντι Ρουουσκόνεν (88.23μ), ενώ ο Τσέχος Βίτεζλος Βέσελι έκανε 84.82μ. Στο Β΄ προκριματικό γκρουπ μετείχε ο Πάρης Μπατζάβαλης, ο οποίος με καλύτερη βολή στα 77.86μ έμεινε εκτός τελικού. Στο Β΄ γκρουπ ήταν 11ος και στο σύνολο κατετάγη 21ος.

Η Μαρία Μπελιμπασάκη, μετά τα προκριματικά, πραγματοποίησε και στα ημιτελικά των 200μ μια πολύ καλή κούρσα κι έχασε για λίγο την πρόκριση στον τελικό του αγωνίσματος. Η Ελληνίδα σπρίντερ, μετά τα 23.03 το πρωί, το απόγευμα στα ημιτελικά τερμάτισε 4η στην 1η σειρά με 23.16 και κατετάγη 9η στο σύνολο, χάνοντας για μία θέση τον τελικό. Με την καλύτερη επίδοση πέρασαν στον τελικό η Βρετανίδα Άσερ Σμιθ από την 2η σειρά και η Βουλγάρα Ιβέτ Λάλοβα-Κόλιο από την 3η με 22.57.

Η Χάιδω Αλεξούλη έχασε και αυτή την ευκαιρία να αγωνιστεί στον τελικό του μήκους, αφού με καλύτερο άλμα στα 6.43μ(+0,3) πήρε την 14η θέση στο σύνολο. Αποκλεισμό είχαμε και για την Εφη Κολοκυθά αφού με 5.91μ κατετάγη 24η στο σύνολο με την Ιβάνα Σπάνοβιτς (Σερβία) να είναι η κορυφαία αθλήτρια των προκριματικών με 6.90μ (+1,7).

Η Σταματία Σκαρβέλη αποκλείστηκε με την σειρά της από τον τελικό της σφαιροβολίας, αφού με καλύτερη βολή στα 15.50μ κατετάγη 26η στο σύνολο. Κορυφαία των προκριματικών η Γερμανίδα Κριστίνα Σβάνιτς με 19.02μ.

Κούρσα τακτικής επέλεξε να κάνει η Ειρήνη Βασιλείου και δικαιώθηκε. Η Ελληνίδα δίχως να σπαταλήσει περιττές δυνάμεις τερμάτισε στη δεύτερη θέση της τέταρτης προκριματικής σειράς των 400 μ. με 53.86 και πήρε την απευθείας πρόκριση στον ημιτελικό της Πέμπτης.

Η 26χρονη αθλήτρια ηγήθηκε για μεγάλο μέρος της κούρσας, της οποίας τελικά νικήτρια ήταν η Ολλανδέζα Λισάν Βιτέ (52.84). Η Αννα Βασιλείου αν και αρχικά ακυρώθηκε , καθώς κρίθηκε πως πάτησε την εσωτερική γραμμή του διαδρόμου της, θα τρέξει τελικά στον ημιτελικό του αγωνίσματος, καθώς η ελληνική πλευρά κέρδισε την ένσταση την οποία υπέβαλε. Ο χρόνος της 53.98.

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε η Ελισάβετ Πεσιρίδου και ανταμείφθηκε με την πρόκριση στον αυριανό ημιτελικό των 100 μ. εμπ. στο Ευρωπαϊκό του Αμστερνταμ. Η Ελληνίδα, στην πρώτη ημέρα της 23ης διοργάνωσης, κατάφερε να τερματίσει πρώτη στη δεύτερη σειρά με 12.98 (1,8), παρά το γεγονός ότι έφυγε αργά από το βατήρα και δεν ήταν όσο καλή θα ήθελε στο πρώτο εμπόδιο.