Tuesday, 16 April, 2024

0-0 στη Σλοβενία η Εθνική Ελλάδας

Σλοβενία και Ελλάδα έμειναν στο 0-0 σήμερα στη Λουμπλιάνα, στο εναρκτήριο ματς των δύο χωρών για τον 3ο όμιλο του τρίτου γκρουπ

δυναμικότητας του νέου Nations League.
Αποτέλεσμα που μάλλον… αδικεί την προσπάθεια των διεθνών μας, οι οποίοι, χωρίς να είναι συντριπτικά ανώτεροι είχαν τον έλεγχο σε γενικές γραμμές, όχι όμως και τον τρόπο να παραβιάσουν την εστία του Όμπλακ.
Με τον Γιαννούλη να μην μπορεί να σκοράρει με προβολή από κοντά μετά από φοβερή ενέργεια του Λημνιού στο 26’, τον δεύτερο να σουτάρει πάνω στον γκολκίπερ τη Ατλέτικο Μαδρίτης στο 51ο λεπτό και τον Σιόβα να… μιμείται τον συμπαίκτη του στο 81’, με ένα άψυχο πλασέ!
Βέβαια, η Σλοβενία θα μπορούσε να «κλέψει» το «τρίποντο», αν ο Σπόραρα δεν αστοχούσε με τον Μπάρκα εξουδετερωμένο, πλασάροντας και αυτός άστοχα τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης…
Πλέον, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στρέφει την προσοχή του στον επίσης εκτός έδρας αγώνα με το Κόσσοβο, την Κυριακή (06/09) στις 9:45 μ.μ. την ώρα που η Σλοβενία υποδέχεται την Μολδαβία, στις 7 την ίδια ημέρα, με όλες τις ομάδες να έχουν από έναν βαθμό.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Σλοβενία (Ματίγιαζ Κεκ): Όμπλακ, Στογιάνοβιτς, Μπλάζιτς, Μέβλια, Μπάλκοβετς, Ρεπ (52’ Ζίβετς), Μπίγιολ (78’ Κούτερ), Βέτριχ, Μπόχαρ, Βούτσκιτς (61’ Ζάιτς), Σποράρ.
Ελλάδα (Τζον Φαντ Σιπ): Μπάρκας, Μπακάκης, Σβάρνας, Σιόβας, Γιαννούλης, Κουρμπέλης, Ζέκα, Λημνιός, Μπακασέτας, Μάνταλος (87’ Μασούρας), Παυλίδης (76’ Φούντας).
Διαιτητής: Μπόμπι Μάντεν (Σκωτία).