Friday, 19 April, 2024

Super League: Αλμα εξάδας για τον ΟΦΗ που νίκησε (1-0) τον Ατρόμητο

Ο ΟΦΗ πήρε μια νίκη (με 1-0) επί του Ατρομήτου στο «Γεντί Κουλέ» και πλέον έχει μεγάλο πλεονέκτημα για την κατάληψη μιας θέσης στην πρώτη 6άδα.

Έπεσε σήμερα η αυλαία στην 24η αγωνιστική της Super League με αναμέτρηση στην Κρήτη που είχε ως μεγάλους πρωταγωνιστές τους γηπεδούχους. Καθώς το πρωτάθλημα πλησιάζει στο τέλος (της κανονικής διάρκειας) κάθε νίκη μετράει και η ομάδα του Γιώργου Σίμου μετά το αποψινό τρίποντο κοιτάζει αφ’ υψηλού τις υπόλοιπες ομάδες που κυνηγούν το τελευταίο εισιτήριο στα πλέι-οφ.

Από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό στο «Θ. Βαρδινογιάννης», οι γηπεδούχοι έμοιαζαν καμικάζι. Μετά από καιρό ο Γιώργος Σίμος είχε τη δυνατότητα να παρατάξει μια πληρέστατη ενδεκάδα και αυτό απέδωσε καρπούς. Είχαν την κατοχή, έτρεχαν στην αντεπίθεση, αλλά δυσκολεύονταν να απειλήσουν τον Μέγιερι. Από την άλλη, οι Περιστεριώτες δεν ήταν κομπάρσοι στο παιχνίδι. Δημιούργησαν ευκαιρίες, αλλά σε όλες ο Σωτηρίου είχε απάντηση, ενώ και η άμυνα των «ασπρόμαυρων» ήταν σε καλή μέρα. Στην επανάληψη, ο ΟΦΗ μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι. Σπαταλούσε όμως την μια ευκαιρία μετά την άλλη. Λίγο μετά την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Βίκτορ σκόραρε, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε σωστά με τη χρήση VAR ως οφσάιντ. Έμοιαζε θέμα χρόνου όμως, να βρουν και πάλι δίχτυα. Εν τέλει στο 82′ ο Ζοάο Φιγκεϊρέντο έδωσε τη λύση εκμεταλλευόμενος το κενό στην αντίπαλη άμυνα.

ΟΦΗ – Ατρόμητος 1-0
ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Κουτρουμπής, Ναμπί (63′ Βαζ), Σεμέντο (90+3′ Νάστος), Ζοάο Βίκτρο, Βαφέας (46′ Στάικος), Γιαννούλης, Τσιλιανίδης, Φιγκεϊρέντο, Μεγιάδο, Μπράουν. Ατρόμητος (Γ. Αναστασίου): Μέγερι, Γούτας, Στρούγγης, Κατράνης (46′ Νάτσος), Μπουσούλατζιτς, Ούμπιδες (83′ Βέλλιος), Μανούσος (71′ Μάντσον), Ενσικουλού, Ανδρούτσος, Κιβρακίδης, Γιακουμάκης.