Γιατί δεν μπορεί να αντιμετωπίσει η Περιφέρεια Κ. Μακεδονίας τα πλημμυρικά φαινόμενα;
Απορία προκαλεί η σωρεία προβλημάτων που προκάλεσε η πρόσφατη κακοκαιρία στους νομούς Πέλλας, Ημαθίας και Πιερίας. Από ένα μόνο κύμα κακοκαιρίας πλημμύρισε η Αριδαία, έπεσε γέφυρα στην Κουλούρα Ημαθίας και καταστράφηκε αντιπλημμυρικό έργο στον ποταμό Πέλεκα της Κατερίνης, απειλώντας τη σταθερότητα του δρόμου που περνά δίπλα από την κοίτη!
Η παράταξη Κοιτάμε Μπροστά έχει καταθέσει γραπτές ερωτήσεις προς τη διοίκηση της Περιφέρειας για όλα αυτά τα προβλήματα και περιμένει συγκεκριμένες απαντήσεις. Ωστόσο, είναι μεγάλος ο προβληματισμός, καθώς η κακοκαιρία δεν χαρακτηρίστηκε ως ακραίο καιρικό φαινόμενο, ενώ τα προβλήματα παρουσιάστηκαν ταυτόχρονα σε τρεις νομούς της Περιφέρειας.
Η παράταξη θεωρεί ότι πρόκειται για περίπτωση ανεπάρκειας του σχεδιασμού της αντιπλημμυρικής προστασίας από τη διοίκηση της Περιφέρειας, που δηλώνει και έναν βαθμό ανικανότητας διαχείρισης.
“Κοιτάμε Μπροστά” στην Κεντρική Μακεδονία
![](https://logospellas.gr/wp-content/uploads/2023/01/xorafiaplimmyra-660x330.jpg)
“Κοιτάμε Μπροστά”: Από ένα μόνο κύμα κακοκαιρίας πλημμύρισε η Αριδαία…
Μοιραστείτε με τους φίλους σας