Wednesday, 16 June, 2021

Σχολεία της ΠΕ Πέλλας που βραβεύτηκαν στον διαγωνισμό: “200 χρόνια ελεύθερου ελληνικού κράτους”

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πέλλας, διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία τον Διαπεριφερειακό Μαθητικό Διαγωνισμό

με θέμα:«Διακόσια χρόνια ελεύθερου ελληνικού κράτους. Η συνεισφορά των Ελλήνων της Μακεδονίας και της Θράκης στον εθνικοαπελευθερωτικό αγώνα». Ο διαγωνισμός απευθυνόταν σε μαθήτριες/τές όλων των τάξεων Γυμνασίων, ΓΕΛ και ΕΠΑΛ της Μακεδονίας και της Θράκης.
Ο σκοπός του διαγωνισμού ήταν να δοθεί η δυνατότητα στους μαθητές και τις μαθήτριες να γνωρίσουν και να αναδείξουν τον ρόλο και τη συνεισφορά των αγωνιστών της Μακεδονίας και της Θράκης στον Απελευθερωτικό Αγώνα του 1821, που οδήγησε στην ίδρυση του πρώτου ανεξάρτητου Νεοελληνικού κράτους στη Βαλκανική χερσόνησο.
Συγκινητική και ουσιαστική υπήρξε η μεγάλη συμμετοχή των σχολείων. Συνολικά κατατέθηκαν στον διαγωνισμό 77 συμμετοχές είτε με δοκίμια είτε με λογοτεχνικά κείμενα από σχολεία και των τριών Περιφερειών, της Δυτικής Μακεδονίας, της Κεντρικής Μακεδονίας και της Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης.
Α. ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ
1. 1ο Λάππειο Γυμνάσιο Νάουσας
2. 1ο ΕΠΑΛ Διδυμότειχου-Ευγένιος Ευγενίδης
3. 2ο Γυμνάσιο Νάουσας
4. 3o Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης “Δόμνα Βισβίζη”
5. 3ο Γυμνάσιο Κομοτηνής
6. 3ο Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας
7. 5ο Γυμνάσιο Πτολεμαϊδας
8. Γυμνάσιο Εγνατίας
9. Γυμνάσιο Λευκοπηγής Κοζάνης
10. Γυμνάσιο Νέας Καρβάλης Καβάλας
11. Γυμνάσιο Νέων Επιβατών
12. Γυμνάσιο Ρεντίνας
13. Διαπολιτισμικό Γυμνάσιο Ευόσμου
14. Γυμνάσιο Σιάτιστας
15. Μουσικό Σχολείο Σιάτιστας
16. Μουσικό Σχολείο Γιαννιτσών
17. 1ο Γυμνάσιο Αριδαίας
18. 3ο Γυμνάσιο Γιαννιτσών
19. Γυμνάσιο Αραβησσού
20. Γυμνάσιο Καλής
21. Γυμνάσιο Καρυώτισσας
22. Γυμνάσιο Σκύδρας
23. ΕΝΕΕΓΥΛ Σκύδρας
24. 2ο Γυμνάσιο Έδεσσας
25. Γυμνάσιο Λ.Τ. Άρνισσας
26. ΓΕΛ Πεντάπολης
27. ΓΕΛ Σερβίων Κοζάνης
28. 1ο ΓΕΛ Καστοριάς
29. 3ο ΓΕΛ Δράμας
30. Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο – Εκκλησιαστικό Γυμνάσιο Ξάνθης
31. 3ο Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Αλεξανδρούπολης
32. Διαπεριφερειακό Διαδικτυακό Τμήμα Γ΄ τάξης Εσπερινών ΕΠΑΛ-Γεωπονίας
33. ΓΕΛ Αριδαίας
34. 1ο ΓΕΛ Έδεσσας «Νικόλαος Οικονομίδης»
35. 1ο ΓΕΛ Γιαννιτσών
36. 2ο ΓΕΛ ΕΔΕΣΣΑΣ
Ευχαριστούμε όλα τα Σχολεία για τη συμμετοχή τους στον διαγωνισμό.
Β. ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ
Το κάθε γραπτό αξιολογήθηκε από δύο αξιολογητές/τριες ακολουθώντας τα κριτήρια και τις διαδικασίες των Πανελλαδικών Εξετάσεων. Μετά την αξιολόγηση τα γραπτά κατανεμήθηκαν πρώτον ανάλογα με τη βαθμίδα Εκπαίδευσης, Γυμνάσιο ή Λύκειο, και δεύτερον, ανάλογα με το είδος,δοκίμιο ή λογοτεχνικό κείμενο, και έτσι προέκυψαν η κατάταξη και τα βραβεία για κάθε είδος.
Γ. ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΟΥ ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΑΝ
Δοκίμιο Γυμνασίου
1ηθέση: 1ο Λάππειο Γυμνάσιο Νάουσας: «Η Συμβολή των Μακεδόνων στον στρατό του Καποδίστρια
2ηθέση: Γυμνάσιο Λευκοπηγής Κοζάνης: «Οι Δυτικομακεδόνες στην Επανάσταση της Μολδοβλαχίας»
2η θέση: Διαπολιτισμικό Γυμνάσιο Ευόσμου: «Η συνδρομή των Θρακών στην επανάσταση του 1821 “Επώνυμοι και ανώνυμοι ακρίτες της πατρίδας μου”»
2η θέση: Μουσικό Σχολείο Γιαννιτσών: «Επαναστατικό πνεύμα σε Μακεδονία και Θράκη»
3η θέση: Γυμνάσιο Καρυώτισσας: «Η Μακεδονία στην επανάσταση του 1821, ο Εμμ. Παππάς και ο ρόλος του Αν. Πολυζωίδη στη διοικητική οργάνωση του νεοσύστατου Ελληνικού Κράτους»
3η θέση: Γυμνάσιο Καρυώτισσας: «Ο Εμμανουήλ Παππάς, Η καταστροφή της Νάουσας»
Λογοτεχνικό Κείμενο Γυμνασίου
1η θέση: 3o Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης “Δόμνα Βισβίζη”: «Η Θράκη στον Αγώνα: Αντώνης και Δόμνα Βισβίζη Λογοτεχνικό Κείμενο»
1η θέση: Γυμνάσιο Νέας Καρβάλης Καβάλας: «Μακεδονία – Θράκη φωνές επανάστασης (Μικρά λογοτεχνήματα)»
2η θέση: 3ο Γυμνάσιο Γιαννιτσών: «Λίγο πριν το θάνατο»
3η θέση: 3ο Γυμνάσιο Κομοτηνής: «Ποιος θα μου πει τι έγινε στο ολοκαύτωμα της πατρίδας μου, της Σαμοθράκης;»
3η θέση: Γυμνάσιο Καλής: «Τα απομνημονεύματα του Αγγελή Γάτσου»
Δοκίμιο Λυκείου
1η θέση: ΓΕΛ Σερβίων Κοζάνης: «Η συμβολή του Γεωργίου Λασσάνη στην Επανάσταση του ’21»
2η θέση: ΓΕΛ Σερβίων Κοζάνης: «Η συμβολή του ανιδιοτελή Εμμανουήλ Παππά στον Αγώνα για ανεξαρτησία»
3η θέση: ΓΕΛ Σερβίων Κοζάνης: «Η δράση του Σερβιώτη Ζήση Σωτηρίου στον Αγώνα του ’21»
Λογοτεχνικό Κείμενο Λυκείου
1η θέση: Διαπεριφερειακό Διαδικτυακό Τμήμα Γ΄ τάξης Εσπερινών ΕΠΑΛ-Γεωπονίας: «Ευγενέστατη και Γενναιότατη»
2η θέση: 1ο ΓΕΛ Γιαννιτσών: «200 Χρόνια από την Επανάσταση του 1821»
3η θέση: ΓΕΛ Πεντάπολης: «Με τον Σταυρό και τον Χριστό για την Ελευθερία»
Συγχαίρουμε όλες τις μαθήτριες και όλους τους μαθητές που έλαβαν μέρος στον διαγωνισμό και ειδικότερα αυτούς/ες που διακρίθηκαν.
Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πέλλας θα απονείμει τα βραβεία στους/στις διακριθέντες/θείσες μαθητές/τριες σε ειδική τελετή βράβευσης που θα πραγματοποιηθεί τον Οκτώβριο 2021, κατόπιν σχετικής ενημέρωσή σας.
Δ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ
Ευχαριστούμε θερμά την επιστημονική επιτροπή των αξιολογητών/τριών που αποτελούταν από Συντονιστές/τριες Εκπαιδευτικού Έργου κλάδου ΠΕ02 Φιλολόγων, καθώς και από Διευθυντές/τριες Σχολικών Μονάδων με ειδικότητα φιλολόγου:
1. Αγγέλη Βάια
2. Αγγελοπούλου Άννα
3. Γκανάκα Ιωάννη
4. Δανιηλίδου Ευγενία
5. Λιάνδη Πελαγία
6. Μίντση Έλενα
7. ΠαπαδάκηΑντωνία
8. Περπερίδη Παύλο
9. Πολατίδου Άννα
Είμαστε πεπεισμένοι πως η θερμή συμμετοχή των Σχολικών Μονάδων αποδεικνύει το ενθαρρυντικό και ελπιδοφόρο μήνυμα αγάπης, αφοσίωσης και ενδιαφέροντος των μαθητών και μαθητριών μας για την ανάδειξη τοπικών ιστορικών γεγονότων που επηρέασαν την εξέλιξη του εθνικοαπελευθερωτικού επαναστατικού αγώνα του 1821. Στο πλαίσιο αυτό η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πέλλας θα συνεχίσει με ανάλογες συναφείς δράσεις να υποστηρίζει και να προωθεί δημιουργικές παρεμβάσεις των μαθητών και μαθητριών που ενδυναμώνουν και εμπλουτίζουν την εκπαιδευτική και μορφωτική διαδρομή τους.
Ο Αναπλ. διευθυντής της Δ.Δ.Ε. Πέλλας Δημ. Γερεμτζές

Μοιραστείτε με τους φίλους σας
Μοιράσου με τους φίλους σου