Monday, 23 September, 2019
Home / Αθλητικά / Ευρωπαϊκό ανδρών volley: Φαβορί και αουτσάιντερ (πανόραμα)

Ευρωπαϊκό ανδρών volley: Φαβορί και αουτσάιντερ (πανόραμα)

Το 31ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών πετοσφαίρισης, ξεκινά σήμερα και το πρώτο σερβίς θα γίνει στον αγώνα Ελλάδα-Βουλγαρία (15 λεπτά πριν το ματς Τουρκία-Ρωσία για τον 3ο όμιλο)

κι η λογική λέει ότι δύσκολα θα ζήσουμε αυτό που συνέβη στις δύο προηγούμενες διοργανώσεις.
Τι συνέβη το 2015 και το 2017; Ο Αντρέα Τζιάνι, μέλος της θρυλικής ομάδας της Ιταλίας της δεκαετίας του ’90 οδήγησε διαδοχικά στους τελικούς πρώτα τη μικρή Σλοβενία και μετά την (επίσης μικρή βολεϊκά) Γερμανία οι οποίες ηττήθηκαν από τη Γαλλία και τη Ρωσία αντίστοιχα, αλλά έδωσαν ένα άλλο χρώμα στα τουρνουά αγγίζοντας το θαύμα της Ισπανίας (του Αντρέα Αναστάζι) το 2007.
Ο επίσης Ιταλός Αναστάζι είχε οδηγήσει την Ισπανία στην κατάκτηση του Ευρωπαϊκού όταν στις 16/9 οι φούριας ρόχας επικράτησαν με 3-2 στη Μόσχα της Ρωσίας με την Φινλανδία του Μάουρο Μπερούτο να είναι η άλλη έκπληξη που έφτασε μέχρι την τετράδα. Κοινός παρονομαστής οι Ιταλοί τεχνικοί…
Ωστόσο στο φετινό Ευρωβόλεϊ αν ποντάραμε κάπου τα λεφτά μας θα το κάναμε για έναν Βέλγο κι έναν Φινλανδό. Τον Βίταλ Χέινεν (ο Βέλγος) που καθοδηγεί την Πολωνία και τον Τόμας Σαμελβούο που είναι ο τεχνικός της Ρωσίας.
Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές Πολωνοί μπορεί έχουν την απώλεια Κούρεκ, αλλά η πρώτη παρουσία του Βιλφρέδο Λεόν τους δίνει άλλη ισχύ, ενώ οι Ρώσοι είναι μια σούπερ ομάδα που ο μεγαλύτερος κίνδυνος της είναι ο ίδιος της ο εαυτός.
Με το Ευρωπαϊκό, όπως ακριβώς και στις γυναίκες, να είναι ένα μικρό Παγκόσμιο προφανέστατα υπάρχουν κι άλλες ομάδες οι οποίες μπορούν να μπουν ανάμεσα τους… Οι τρεις που είναι στον όμιλο μας (Ιταλία, Γαλλία, Βουλγαρία) και η Σερβία έχουν τις δυνατότητες και το υλικό, αλλά κι η κάθε μια έχει και τα μειονεκτήματα της. Με τις κορυφαίες ομάδες πάντως να έχουν αγωνιστεί από τον περασμένο Μάιο σε VNL (οι περισσότερες με αρκετές αλλαγές), προ-Ολυμπιακό τουρνουά και να ακολουθεί αμέσως μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο της Ιαπωνίας πολλά θα εξαρτηθούν από τη διαχείριση της κούρασης (σωματικής και πνευματικής)…
Πάντως σ’ αυτό το πρώτο ιστορικό Ευρωβόλεϊ με τη συνδιοργάνωση 4 χωρών (Γαλλία, Σλοβενία, Ολλανδία, Βέλγιο), δε φαίνεται να υπάρχει η ομάδα που θα μπορέσει να παίξει το ρόλο της σταχτοπούτας.
Τα κριτήρια για τη βαθμολογία είναι κατά σειρά:
-νίκες
-βαθμοί
-συντελεστής σετ
-συντελεστής πόντων
-αποτελέσματα στους μεταξύ τους αγώνες
*Για παράδειγμα
1.Ελλάδα, 1 νίκη-1 ήττα, 4 βαθμοί, 5-3 σετ, 154-132 πόντοι
Από τη φάση των ομίλων προκρίνονται οι 4 πρώτοι. Για το top-16 ο Α’ όμιλος θα παίξει χιαστί με τον Γ’ και ο Β’ με τον Δ’.
*Οι αγώνες για τη φάση των 16, αλλά και οι προημιτελικοί θα διεξαχθούν σε Ναντ, Λιουμπλιάνα, Αμβέρσα, Άπελντορν.
**Γαλλία, Βέλγιο, Σλοβενία, Ολλανδία εφόσον προκριθούν στους 16 και δεν είναι στις δύο πρώτες θέσεις των ομίλων τους, θα αγωνιστούν εντός έδρας αλλάζοντας αντίπαλο ή μεταφέροντας το ζευγάρι τους.
***Ο ένας ημιτελικός θα διεξαχθεί στη Λιουμπλιάνα κι ο άλλος στο Παρίσι, ενώ στο Παρίσι θα διεξαχθεί ο τελικός και ο αγώνας για τις θέσεις 3-4.
Α’ όμιλος (Γαλλία – Μονπελιέ)
Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου
15.15: Βουλγαρία – Ελλάδα
18.15: Πορτογαλία – Ιταλία
21.45: Γαλλία – Ρουμανία
Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου
18.15: Βουλγαρία – Ρουμανία
21.45: Ιταλία – Ελλάδα
Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου
18.15: Ελλάδα – Γαλλία
21.45: Βουλγαρία – Πορτογαλία
Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου
15.00: Ρουμανία – Ιταλία
18.30: Πορτογαλία – Γαλλία
Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου
18.15: Ρουμανία – Ελλάδα
21.45: Γαλλία – Βουλγαρία
Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου
15.00: Ελλάδα – Πορτογαλία
20.30: Ιταλία – Βουλγαρία
Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου
15.00: Πορτογαλία – Ρουμανία
21.45: Γαλλία – Ιταλία
Β’ όμιλος (Βέλγιο – Βρυξέλλες)
Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου
16.00: Σερβία – Γερμανία
18.30: Σλοβακία – Ισπανία
21.30: Βέλγιο – Αυστρία
Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου
18.30: Γερμανία – Βέλγιο
21.30: Σλοβακία – Αυστρία
Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου
16.30: Ισπανία – Βέλγιο
19.30: Σερβία – Σλοβακία
Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου
18.30: Αυστρία – Γερμανία
21.30: Ισπανία – Σερβία
Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου
18.30: Αυστρία – Ισπανία
21.30: Σλοβακία – Βέλγιο
Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου
18.30: Γερμανία – Σλοβακία
21.30: Βέλγιο – Σερβία
Πέμπτη 19 Σεπτεμβρόυ
18.30: Ισπανία – Γερμανία
21.30: Σερβία – Αυστρία
Γ’ όμιλος (Σλοβενία – Λιουμπλιάνα)
Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου
15.30: Τουρκία – Ρωσία
18.30: Φινλανδία – Βόρεια Μακεδονία
21.30: Σλοβενία – Λευκορωσία
Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου
18.30: Βόρεια Μακεδονία – Τουρκία
21.30: Λευκορωσία – Ρωσία
Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου
18.30: Βόρεια Μακεδονία – Ρωσία
21.30: Σλοβενία – Φινλανδία
Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου
18.30: Λευκορωσία – Φινλανδία
21.30: Τουρκία – Σλοβενία
Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου
18.30: Ρωσία – Φινλανδία
21.30: Λευκορωσία – Βόρεια Μακεδονία
Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου
18.30: Σλοβενία – Βόρεια Μακεδονία
21.30: Τουρκία – Λευκορωσία
Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου
18.30: Σλοβενία – Ρωσία
21.30: Φινλανδία – Τουρκία
Δ’ όμιλος (Ολλανδία – Ρότερνταμ)
Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου
15.00: Τσεχία – Ουκρανία
18.00: Εσθονία – Πολωνία
21.00: Ολλανδία – Μαυροβούνιο
Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου
17.00: Ουκρανία – Ολλανδία
20.00: Εσθονία – Μαυροβούνιο
Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου
17.00: Ολλανδία – Πολωνία
20.00: Τσεχία – Εσθονία
Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου
18.00: Μαυροβούνιο – Ουκρανία
21.00: Πολωνία – Τσεχία
Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου
18.00: Μαυροβούνιο – Πολωνία
21.00: Εσθονία – Ολλανδία
Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου
17.00: Ουκρανία – Εσθονία
21.00: Ολλανδία – Τσεχία
Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου
18.00: Τσεχία – Μαυροβούνιο
21.00: Πολωνία – Τσεχία

Μοιραστείτε με τους φίλους σας
Μοιράσου με τους φίλους σου

Leave a Reply

Your email address will not be published.

3 × 4 =