Saturday, 27 July, 2024

Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου χρυσή στα 100 μέτρα στο βαλκανικό πρωτάθλημα

Σμύρνη 2024: Μετάλλια και γρήγορες κούρσες στα σπριντ

Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου ήταν ταχύτερη όλων των αθλητριών στα 100 μέτρα και έφτασε έτσι στο πρώτο της χρυσό μετάλλιο σε βαλκανικό πρωτάθλημα ανοιχτού στη Σμύρνη.

Η 21χρονη σπρίντερ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο τερματίζοντας σε 11.36 (1,3) σε μια κούρσα όπου κατάφερε να επικρατήσει δυνατές αντιπάλους, όπως η Ολίβια Φωτοπούλου, που ήταν δεύτερη με 11.39.

Στην ίδια κούρσα η Δήμητρα Τσουκαλά πάλεψε μέχρι τέλους να βρεθεί στα μετάλλια και να προσθέσει βαθμούς στο ράνκινγκ, ωστόσο τελικά ήταν στην τέταρτη θέση με 11.52.

Η πρόβα τζενεραλε της ομάδας 4Χ100μ. των γυναικών για το Ευρωπαϊκό της Ρώμης ήταν επιτυχημένη, αφού η τετράδα των Άρτεμις Αναστασίου, Ελισάβετ Πεσιρίδου, Δήμητρα Τσουκαλά και Ραφαέλα Σπανουδάκη τερμάτισε σε 44.11, επίδοση που είναι φετινό τους ρεκόρ. Οι τέσσερις αθλήτριες έδειξαν πως είναι σε καλή κατάσταση, ενώ σε πολύ καλό επίπεδο ήταν και οι αλλαγές που πραγματοποίησαν.

Το πανηγύρισαν οι άνδρες

Η αναμονή των αποτελεσμάτων στα 100 μ. των Ανδρών δημιούργησε μεγαλύτερη προσμονή στους δύο Έλληνες σπριντερ, που μπορεί να μην κατέκτησαν μετάλλιο όμως κατάφεραν να κάνουν την ταχύτερη κούρσα της ζωής τους. Ο Βασίλης Μυριανθόπουλος ήταν τέταρτος με 10.28 (0,9) ενώ ο Νίκος Παναγιωτόπουλος έκτος με 10.31 (0,9) επιδόσεις που αποτελούν νέα ατομικά ρεκόρ για τους δύο σπρίντερ μας. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Τούρκος Καγιάν Οζέρ με 10.17.

Οι δύο σπρίντερ λίγο αργότερα μετείχαν στην ομάδα 4Χ100 μ. των Ανδρών όπου τερμάτισαν στην δεύτερη θέση με 39.59. Ο Γιάννης Βοσκόπουλος ήταν στην εκκίνηση και ακολούθησαν διαδοχικά οι Νίκος Παναγιωτόπουλος, Σωτήρης Γκαραγκάνης και Βασίλης Μυριανθόπουλος.
Aπό αριστερά Γιάννης Βοσκόποτλος, Νίκος Παναγιωτόπουλος, Σωτήρης Γκαραγκάνης και Βασίλης Μυριανθόπουλος (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ/EUROKINISSI)
Δέκα μετάλλια για τη χώρα στην πρώτη ημέρα

Η πρώτη ημέρα των αγώνων ολοκληρώθηκε με την κατάκτηση δέκα μεταλλίων για τη χώρα μας. Συνολικά κατακτήθηκαν από τους αθλητές και τις αθλήτριες μας τέσσερα χρυσά, πέντε ασημένια κι ένα χάλκινο μετάλλιο.

Σήμερα συνεχίστηκαν οι επιτυχίες

Το καλοκαιρινό σκηνικό της πρώτης ημέρας άλλαξε και το μεγαλύτερο μέρος της δεύτερης του Βαλκανικού Πρωταθλήματος της Σμύρνης, διεξήχθη με δυνατή-για μεγάλα διαστήματα βροχή.
Οι δύσκολες σε αρκετές περιπτώσεις συνθήκες δεν ευνόησαν τους αθλητές και τις αθλήτριες που μετείχαν, αρκετοί από τους οποίους είχαν και την κούραση της συμμετοχής στην πρώτη ημέρα. Ωστόσο δεν αποθάρρυναν τα μέλη της ελληνικής αποστολής, που για μία ακόμη φορά βρέθηκαν ψηλά στην κατάταξη των μεταλλίων.
Η χώρα μας ολοκλήρωσε τη δεύτερη ημέρα των αγώνων με δέκα μετάλλια εκ των οποίων τα δύο χρυσά τα τρία ασημένια και τα πέντε χάλκινα. Μια συγκομιδή που έρχεται να προστεθεί στα δέκα μετάλλια της πρώτης ημέρας και να ολοκληρώσει με τον ιδανική τρόπο μια σημαντική για τη χώρα μας διοργάνωση.Τα χρυσά μετάλλια στα σύνθετα δεν ήταν τα μόνα που κατέκτησαν οι αθλητές μας στη δεύτερη ημέρα. Η Σταματία Σκαρβέλη δύο εβδομάδες πριν το Ευρωπαϊκό της Ρώμης έδειξε να σταθεροποιείται σε μεγαλύτερες βολές και να βρίσκεται στην κατάσταση που θέλει αφού ήταν δεύτερη με 67,36 μέτρα. Τις καλές εμφανίσεις συνέχισε και η Ελισάβετ Πεσιρίδου, που έφυγε πολύ καλά στην εκκίνηση και τερμάτισε τελικά στην τρίτη θέση με 13.17, ενώ στο βάθρο ανέβηκε και η Πολυνίκη Εμμανουλίδου, που ήταν τρίτη με 23.92 (0,3) σε μια κούρσα με αρκετό άνεμο. Ο Δημήτρης Τσιάμης πάλεψε και πάλι και κατάφερε να ανέβει στο βάθρο με 16.47 μ. βελτιώνοντας το φετινό του ρεκόρ. Η Παναγιώτα Δόση δεν ήταν σήμερα στην κατάσταση, που θα ήθελε και ολοκλήρωσε τον αγώνα της με άλμα στα 1,83 μ., στην τρίτη όμως θέλει στο ύψος των γυναικών.

Καλές παρουσίες πραγματοποίησαν και οι ομάδες 4Χ400 μ. Ανδρών και Γυναικών, που αμφότερες κατέλαβαν τις τέταρτες θέσεις. Η ομάδα των γυναικών με τις Ράπτη, Δεσπολλάρη, Ζενέγια-που μάζεψε τις αντιπάλους της-και Φέρρα τερμάτισαν σε 3.38.08 και η τετράδα των ανδρών ήταν οι Σιμόνι, Ντέτσικας, Ξενιδάκης και Λεβαντίνος και πέτυχαν 3.10.47. Η Ελλάδα μετείχε στην διοργάνωση με μια μεγάλη αποστολή πλαισιωμένη από κορυφαία ονόματα, αλλά και νέους και ικανούς αθλητές και αθλήτριες, που στο μέλλον θα αποτελέσουν το βαρύ πυροβολικό της εθνικής μας ομάδας. Η διοίκηση του ΣΕΓΑΣ έδωσε την ευκαιρία σε μεγάλη μερίδα αθλητών και αθλητριών να βρεθούν στη Σμύρνη, καθώς μεταξύ άλλων το Βαλκανικό Πρωτάθλημα ήταν η τελευταία ευκαιρία για εκείνους που αναζητούσαν τους βαθμούς πρόκρισης για τη Ρώμη.