Saturday, 20 April, 2024

Μπάσκετ: Για το χάλκινο μετάλλιο η Εθνική Εφήβων

Η Εθνική ομάδα Εφήβων διεκδικεί σήμερα, Κυριακή, 04.08 το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο κλειστό της Νέας Ιωνίας Βόλου, με αντίπαλο τη Σλοβενία.
Η ελληνική ομάδα δεν τα κατάφερε στον ημιτελικό απέναντι στην Ισπανία, καθώς παρά το καλό πρώτο ημίχρονο και ηττήθηκε με 54-70 από το ιβηρικό συγκρότημα.
Οι Ισπανοί, που είχαν έναν εξαιρετικό Ουσμάν Γκαρούμπα με 18 πόντους και 19 ριμπάουντ, θα αντιμετωπίσουν αύριο (4/8, 21:15) την Τουρκία στον τελικό.
Η ελληνική ομάδα ήταν διαβασμένη, εύστοχη και κατάφερε αυτή να πάρει πρώτη ένα προβάδισμα 8 πόντων (18-10 στο 6’, 20-12 στο 10’).
Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη όμως, αφού οι δεύτερες (και τρίτες κάποιες φορές) ευκαιρίες που έβρισκε στην επίθεση η Ισπανία οδήγησαν στο 25-28 (17’).
Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, το πρώτο μισό έκλεισε 34-32 με την Ελλάδα στη θέση του οδηγού, αλλά η Ισπανία μπήκε με… κεκτημένη ταχύτητα στο δεύτερο μέρος.
Η αντίπαλη ομάδα έχτισε διαφορά 9 πόντων (46-55, 29’) και λίγο αργότερα η ελληνική ομάδα είδε τον Τσάμη να πηγαίνει στον πάγκο με 4ο φάουλ. Σε κάτι περισσότερο από ένα λεπτό οι Ισπανοί έτρεξαν σερί 8-0, για να μπουν στην τέταρτη περίοδο με +15 (46-61).
Η απόσταση συνέχισε να μεγαλώνει (47-66, 35’) με την Ελλάδα να έχει πρόβλημα και στην άμυνα, αλλά και στην επίθεση. Η κατάσταση δεν άλλαξε ως το τέλος της αναμέτρησης με τους Ισπανούς να φτάνουν στη νίκη και στον τελικό με το 70-54.